Takip Et

Dünya

Sudan’da ordu katliamı sürüyor: Yaşamını yitirenlerin sayısı 100’ü geçti

Sudan’da yönetimin sivillere devredilmesi için nöbet eylemi yapanlara yönelik ordunun saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 100’ü geçti

Sudan’da soykırım suçlusu Ömer El Beşir’in devrilmesinden sonraki en kanlı günlerini yaşıyor. Askerlerin, pazartesi günü Genelkurmay Başkanlığı önünde nöbet eylemi yapanlara yönelik müdahalesiyle başlayan olaylarda ölenlerin sayısı 100’ü geçti. Askeri Geçiş Konseyi müzakerelerin yeniden başlaması çağrısı yaparken, muhalifler sivillere yönelik saldırıların durdurulmadan müzakere başlanmayacağını bildirdi. Başkent Hartum’da pazartesi günü Askeri Geçiş Konseyi’nin emri ile muhaliflere yönelik askerlerin saldırısı sürerken, halk da barikatlar kurup lastikler yakarak direnişini sürdürüyor. Bağımsız kaynaklar ölü sayısının 100’ü geçtiğini bildirirken, Askeri Geçiş Konseyi ölü sayısı konusunda bilgi vermiyor. Yerel kaynaklar, ordunun 2 gün önceki müdahalesi sonucu hayatını kaybeden 40 kişinin cansız bedenlerinin atıldıkları Nil Nehri’nden dün çıkarılarak, orduya bağlı Hızlı Destek Kuvvetleri tarafından bilinmeyen bir yere götürüldüğünü bildirdi.

Müzakere teklifine ret

Askeri Geçiş Konseyi, güvenlik güçlerinin müdahalesinden 2 gün sonra muhalif gruplara müzakerelere devam etme teklifi sundu. Askeri Konsey lideri Abdul Fattah al-Burhan konuya ilişkin devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Askeri konseyde, vatanın çıkarları dışında herhangi bir engelleme olmadan müzakereler için elimizi uzatıyoruz” dedi. Ancak muhaliflerin konseyin güvenilir olmadığı gerekçesiyle görüşme teklifini reddettiği belirtildi. Özgürlük ve Değişim Güçleri Deklarasyonu (DFCF) olarak bilinen muhalefet ittifakı lideri Madani Abbas Madani yaptığı açıklamada, “Konsey bizi diyaloga davet etti. Ancak aynı zamanda sokaklardaki vatandaşlara korku yaşatmaya devam ediyor” diyerek, saldırıların bir an önce durdurulmasını istedi.

SPLM-N liderleri gözaltında

Sudan’da Ömer El Beşir’in devrilmesinin ardından sürgünden dönen Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLMN) liderlerinden muhalif Yasir Arman gözaltına alındığı öğrenildi. Hareketin lideri Malik Akar’ın yardımcısı Arman, başkent Hartum’daki evinde güvenlik güçlerince gözaltına alınarak bilinmeyen bir yere götürüldü. Muhalif siyasetçi Arman, 2010 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koymuş, ardından çekilmişti. Beşir’in en büyük muhaliflerinden Arman, devrik lider Beşir karşıtı isyan hareketlerine katıldığı gerekçesiyle 2014’te aldığı idam cezasına rağmen 8 yıllık sürgünün ardından geçen ayın sonlarında ülkesine dönmüştü. Arman, Sudan Askeri Geçiş Konseyi (AGK) ile müzakereler yürüten muhalif gruplarla temas halindeydi. Sudan’ın Mavi Nil ile Kurdufan eyaletlerinde orduyla SPLM-N arasında çatışmalar yaşanıyordu. SPLM-N, Arman’ın ülkeye dönüşünden kısa süre önce savaşı sona erdirmek ve AGK ile müzakereler yürütmek üzere Hartum’a bir heyet göndermişti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler