Takip Et

Dünya

Sudan’da ordu halka saldırdı: En az 13 kişi hayatını kaybetti

Sudan’da ordunun darbe karşıtı gösterilerde bulunan halka saldırması sonucu en az 13 kişinin öldüğü açıklandı.

Sudan’da ordu, darbe karşıtı gösterilerde bulunan halka saldırdı. Askerlerin Hartum’daki Savunma Bakanlığı önündeki protestocu kampına saldırısında en az 13 kişinin öldüğü açıklandı.

Makinalı tüfek sesleri duyuldu

Görgü tanıkları, sabah saatlerinde çok sayıda askerin, nisan ayında eski Cumhurbaşkanı Ömer Beşir’i iktidardan deviren askeri darbenin ardından sivil yönetime geçiş için oturma eylemi yapılan bölgeyi kuşattığını, ardından makinalı tüfek seslerinin duyulduğunu ve bölgeden dumanların yükselmeye başladığını aktardı. Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, en az 13 kişinin öldüğünü açıkladı.

Anadolu Ajansında yer alan haberde, Muhalif Sudan Halk Kongresi Partisi’nin Nahud kentinde halka saldırıldığı ve meydandaki çadırların söküldüğünü aktardığı belirtildi. Ayrıca Sudan ordusu ve hızlı destek kuvvetlerinin gösteri meydanında konuşlandığını bildirildi.

Saldırı genel grevin ardından geldi

Sudan’da askeri cuntanın iktidarı sivillere devretmesini isteyen muhalefetin çatı örgütü Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG), geçtiğimiz hafta iki günlük genel grev ilan etmiş ve grevlere katılım oldukça yoğun olmuştu. Askeri cunta yetkilileri ise siyasi destek bulmak için bölge ülkeleri turuna çıkmıştı. Arap Zirvesi’ne de katılan cunta komutanı, buradaki ABD politikaları doğrultusunda hazırlanan İran karşıtı bildirgeye de imza atmıştı.

Bölgede Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan’daki cunta yönetimini destekliyor.

Cuntayı düşürmek için “herkes sokağa” çağrısı

Öte yandan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri de yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, “Askeri Konseyin düşürülmesi için herkesi harekete geçmeye çağırıyoruz. Barışçıl devrim hareketi kapsamında derhal başkent ve tüm bölgelerin sokaklarında barikat kurulmalı, barışçıl yürüyüşler için kent, köy ve sokaklara çıkmalısınız” ifadeleri kullanıldı. “Askeri darbe konseyinin sahte vaatleriyle gerçek yüzünü saklamak için beklediğine” dikkat çekilen açıklamada, konseyin maskesinin de sabahki saldırıyla düştüğü vurgulandı.

Öte yandan görgü tanıkları, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri yöneticilerinden Medeni Abbas’ın da vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığını ifade etti.

Eski başbakan da sokağa çağrı yaptı

Eski Başbakan Sadık el-Mehdi liderliğindeki Milli Ümmet Partisi de Sudan halkına sokağa çıkma, başkent ve diğer illerde gösteri düzenleme çağrısında bulundu. Partiden yapılan yazılı açıklamada, ordunun saldırısının Askeri Konseyin zalimce işlediği bir suç olduğu vurgulandı.

Yaralıların tahliye edilmesi için çağrı

Sudan Doktorlar Komitesinden yapılan açıklamada ise saldırının olduğu olay yerindeki sahra hastanelerinde göstericilerin ve sağlık personelinin mahsur kaldığı kaydedildi.

Açıklamada, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Kızılhaç gibi kuruluşlara, yaralananların ve sağlık personelinin olay yerinden tahliye edilmesi için acil müdahale çağrısı yapıldı. Sudan Pilotlar Birliği de yaptığı açıklamada, gösterilere müdahalenin ardından sivil itaatsizlik ilan ettiğini duyurdu.

ABD Büyükelçiliği: Hata yapıldı, derhal sonlandırılmalı

ABD’nin Hartum Büyükelçiliği, saldırıyı “hata” şeklinde nitelendirerek, sorumluluğun Askeri Konseye ait olduğunu bildirdi.

Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Sudan güvenlik güçlerinin, göstericilere müdahalesi hatadır, buna son verilmedir.  Sorumluluk Askeri Konseye aittir.” ifadeler

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler