Takip Et

Dünya

Sudan’da muhalefet sokağa çağrı yaptı

Sudan’da ordu Genelkurmay karargahı önündeki eylemcileri dağıtmaya başladı. Askerlerin eylemi dağıtma girişimi üzerine muhalefet sokağa çağrı yaptı.

11 Nisan’da ordunun ülke yönetimine el koyduğunu açıklamasının ardından 2 yıllık geçiş döneminin başladığını duyuran Askeri Geçici Konsey, kurulacak hükümetin siyasi gruplar ve partiler tarafından oluşturulacağını, Askeri Konsey’in aday göstermeyeceğini açıkladı. Konsey ayrıca siyasi güçlerin temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantıda bağımsız bir başbakan adayı belirlemelerini istedi. Sudanlılar ise sokağı bırakmamakta kararlı. Sudan Meslek Odaları (SPA), ise Askeri Geçiş Konseyine yönetimin derhal sivil bir hükümete devredilmesi çağrısında bulundu.

Genelkurmay Karargahı önünde eylemlerini sürdüren kitle sivil, demokratik bir hükümet istediklerini belirterek talepleri karşılanana dek geri adım atmayacaklarını bildirdi. Ordu Genelkurmay karargahı önündeki eylemcileri dağıtmaya başladı. Askerlerin eylemi dağıtma girişimi üzerine muhalefet sokağa çağrı yaptı.

Sudan Komünist Partisi, Facebook sayfasından da yayınladığı “acil çağrı”da “Kararlı halkımıza, Silahlı Kuvvetler Genel Kararagahı önündeki protesto dağıtılmak ve tüm engeller kaldırılmak isteniyor, lütfen herkes devrimi ve haklarını korumak için acil olarak protesto alanına gitsin” dedi.

Konsey: Başbakanlığa bağımsız aday gösterin

Askeri Geçici Konsey Sözcüsü Korgeneral Şemseddin Kebbaşi düzenlediği basın toplantısında, konseyin kararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kebbaşi, gelecek olan hükümetin siyasi gruplar ve partiler tarafından oluşturulacağını, Askeri Konsey’in aday göstermeyeceğini söyledi.

Ebu Bekir Mustafa’nın güvenlik ve istihbaratın müdürü olarak atandığını belirten Kebbaşi, konseye bağlı alt komisyonların oluşturulduğunu söyledi ve bunlara örnek olarak Ekonomi ve Dış İlişkiler komisyonlarını gösterdi. 

Kebbaşi, insan haklarını ihlal etmesi nedeniyle ilgili STK’ların eleştirilerine maruz kalan İntizam Kanunu olarak bilinen “Genel Görünüş ve Giyim Kuşam Yasası”nın yeniden gözden geçirilmesine karar verildiğini de söyledi. 

“Göstericilerin korunması bizim sorumluluğumuz altındadır” diyen Kebbaşi, gösteri ve izin verilen protestolarla köprü ve yolların kapatılmasına ise izin verilmeyeceği uyarısında bulundu. 

Sudan Askeri Geçiş Konseyi’nin açıkladığı diğer başlıklar şunlar oldu:

“Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Etiyopya gibi ülkelerin liderleriyle görüşmeler başlattık”

“Protestolara katıldığı gerekçesiyle tutuklanan ordu, emniyet ve kamu mensupları serbest bırakılacak”

“Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu yeniden yapılandırılacak ve derhal çalışmalarına başlayacak”

“Protestoculara güç kullanarak dağıtmayacağız”

“Beşir’in partisi gelecek hükümette yer almayacak, partinin varlıklarının yönetimi için bir komisyon kurulacak”

Öte yandan Sudan Askeri Geçiş Konseyi, Savunma Bakanı Avad bin Avf’ı görevden alarak emekliliğe sevk etti. 

Sudan İstihbarat Başkanı Salah Abdullah Kuş’un da istifa ettiği Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’ın Kuş’un istifasını kabul ettiği belirtildi.

Askeri Geçiş Konsey’den uluslararası görüşmeler

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ise ABD’nin Hartum’daki Maslahatgüzarı Steven Koutsis’le Hartum’da görüştü. 

Burhan’ın ABD, İngiltere, Norveç ve Avrupa Birliği ile Hartum’daki Başkanlık Sarayı’nda heyetler arası görüşme yaptığı belirtildi.

Askeri Geçici Konsey Sözcüsü Korgeneral Şemseddin Kebbaşi, yaptığı açıklamada, ABD’nin Hartum’daki Maslahatgüzarı Steven Koutsis’in ABD-Sudan ilişkilerinin güçlenmesi için iki ülke arasındaki iş birliğinin sürdürülmesinin zorunlu olduğunu dile getirdiği aktarıldı. 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın ardından Arap Birliği de Sudan’daki askeri darbeye destek açıklaması yaptı.

Ordu müdahaleye başladı, halk sokakları bırakmıyor

Sudan’da askeri darbeye karşı halk sokakları bırakmıyor. Sudanlılar Genelkurmay Karargahı önünde sivil, demokratik bir hükümet istediklerini, askeri yönetime asla rıza göstermeyeceklerini belirterek, talepleri tam olarak karşılanana dek geri adım atmayacaklarını bildirdi.

Ordu ise Genelkurmay karargahı önündeki eylemcileri dağıtmaya başladı. Askerlerin eylemi dağıtma girişimi üzerine muhalefet sokağa çağrı yaptı.

Sudan Komünist Partisi, Facebook sayfasından da yayınladığı “acil çağrı”da “Kararlı halkımıza, Silahlı Kuvvetler Genel Kararagahı önündeki protesto dağıtılmak ve tüm engeller kaldırılmak isteniyor, lütfen herkes devrimi ve haklarını korumak için acil olarak protesto alanına gitsin” dedi.

Muhalefetten yönetimin sivil hükümete devredilmesi çağrısı

Sudan Meslek Odaları (SPA), Askeri Geçiş Konseyine yönetimin derhal sivil bir hükümete devredilmesi çağrısında bulundu. SPA tarafından yapılan yazılı açıklamada, Askeri Geçiş Konseyine yönetimi derhal geçici bir sivil hükümete devretmesi çağrısı yapılarak, gösterilere ve barışçıl baskılara devam etme taahhüdünde bulunuldu.

Açıklamada, anayasal düzeni bozan, göstericilerin ölümüne neden olan, yolsuzluğu himaye eden ve ülkenin dış ilişkilerini bozan kişilerden hesap sorulması talep edilerek, devrik Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in ve istifa eden eski İstihbarat Başkanı Salah Abdullah Kuş’un da tutuklanması istendi.

Beşir’in başkanlığını yaptığı Ulusal Kongre Partisi yöneticileri ve eski bakanların da aralarında bulunduğu kişilerin yakalanması talebinin ifade edildiği açıklamada, başsavcı ve yargı başkanının da görevden alınması istendi.

Açıklamada, eylemler sırasında gözaltına alınanların ve halkın safında durduğu suçlamasıyla tutuklanan asker ve subayların serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler