Takip Et

Dünya

Sudan’da genel grev ilan edildi

Birkaç aydır Ömer el Beşir’in diktatörlüğüne karşı sokakları dolduran ve kitlesel protestolar örgütleyen halk, dün 6 Nisan 1985 Ayaklanması’nın yıl dönümünde yine alanları doldurdu.

Başkent Hartum’da bir araya gelen on binlerce kişiye ek olarak, ordunun ilk kez sokakları doldurduğu, ancak halkın protesto gösterilerini bastırmaktan ziyade Ömer el Beşir’in istifasının istendiği sürece duyarsız kalmayarak kendini göstermek amacıyla bunu yaptığı görüldü.

Sudan’da Sudan Meslek Odaları (SPA) ise tüm ülkede genel grev ilan etti. SPA’dan yapılan açıklamada, yönetim geçici sivil bir hükümete teslim edilinceye kadar ülke genelinde genel grev ilan edildiği belirtildi.

Açıklamada, grevin yargı, mühendislik, tarım, veterinerlik, eğitim ve taşıma gibi özel ve kamudaki meslek gruplarını kapsadığı vurgulandı.

Grevle birlikte başkent Hartum’daki ulusal ordunun merkez yerleşkesi çevresinde protesto ve gösterilerin sürdürüleceğine dikkat çekildi.

Ordunun ana karargahına girildi

Dün Sudan’da Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’e istifa çağrısı yapmak için toplanan göstericiler, ordunun ana karargahının bulunduğu yerleşkeye girmişti.

Son 4 aydır ülke genelinde yapılan gösterilerin en büyüğü olduğu belirtilen dünkü protestolarda yüzlerce kişi ilk kez ulusal ordu merkez yerleşkesine girmiş, yerleşkedeki bina çevresinde toplanan protestocular, orduya Beşir yönetimini devirerek ülkedeki krize müdahale etmesi çağrısında bulunmuştu.

Sudan haber ajansının haberine göre Sudan Polis Sözcüsü Haşim Ali Abdurrahim “Polis zabıtlarına, başkent Hartum’un Umdurman bölgesinde yaşanan kargaşada, vatandaşlardan birinin hayatını kaybettiği kaydedilmiştir” dedi.

Hartum’da düzenlenen protestolar sırasında bir göstericinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sudan’daki gelişmeleri izleyen analistler, dünkü gösterilerin, 19 Aralık’ta başlayan protestoların en yoğunu olduğunu aktardı.

Sudan’da hayat pahalılığı, yakıt ve nakit sıkıntısına tepki olarak ve Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in görevi bırakması talebiyle 19 Aralık’tan bu yana rejim karşıtı gösteriler düzenleniyor.

NTV’de yer alan habere göre ülkede 22 Şubat’ta bir yıl süreyle OHAL ilan edilmiş, meclis 11 Mart’ta oy çokluğuyla aldığı kararla OHAL süresini 6 aya düşürmüştü.

OHAL’den 3 gün sonra çıkarılan kararnamelerle de izinsiz gösteri, yürüyüş ve grevler yasaklanmıştı.

Gösteriler OHAL sonrasında da sürerken protestolarda hükümete göre 32, Uluslararası Af Örgütüne göre 51 kişi hayatını kaybetti.

Ömer el Beşir, Uluslararası Savaş Suçlusu statüsünde!

Müslüman Kardeşler çizgisindeki Ömer el Beşir, 1989’da yaptığı bir darbeyle iktidara gelmiş ve o tarihten beri iç savaşlarla boğuşan ülkede sayısız insanlık ve savaş suçuna imza atması nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanması talep edilmişti. (Yolculuk)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler