Takip Et

Güncel

Sudan’da eylemciler Askeri Konsey’le görüşmeleri askıya aldı

Sudan’da 30 yıllık devlet başkanı Ömer El Beşir’in devrilmesi sonrası sular durulmuyor. Eylemciler, yönetime el koyan Askeri Konsey’le görüşmeleri askıya aldı.

Afrika ülkesi Sudan’da 30 yıllık diktatör Ömer el Beşir’in ordu tarafından görevden alınması sonrasında, muhalifler yönetime el koyan Askeri Geçiş Konseyi’ne de meydan okudu. Sudan muhalefeti, sivil yönetime geçiş taleplerinin yavaşlatıldığı ve eski rejimin uzantısı olduğu gerekçesiyle Askeri Konsey ile müzakereleri askıya aldı.

Başkent Hartum’da Genelkurmay Başkanlığı’nın önündeki oturma eylemi sürerken, muhalefetin çatı oluşumu Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri binlerce kişiye hitaben bir açıklama yaptı. Okunan bildiride yönetime el koyan Askeri Geçiş Konseyi’nin artık tanınmadığı ilan edildi; barışçıl oturma eylemlerinin sürdürülmesi çağrısı yapıldı. Muhalefet liderlerinden Muhammed el Amin Abdül Aziz, “Askeri Konsey’in meşruiyetini tanımamaya, oturma eylemini sürdürmeye ve sokaklardaki protestoları artırmaya karar verdik” dedi. Askeri Konsey ise yolların kapatılmasına izin verilmeyeceği açıklaması yaptı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler