Takip Et

Dünya

Sudan’da Doktorlar Komitesi, tüm hastanelerde grev ilan etti

Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi, ülkedeki tüm hastanelerde grev ilan etti.

Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi, ülkedeki tüm hastanelerde grev ilan etti.

Komite, başkent Hartum’da dün düzenlenen gösterilere yapılan müdahalede bir doktorun ölmesi üzerine ülke genelindeki hastanelerde (durumu kritik olan hastalar hariç) grev ilan etti.

Komite  askeri kurumlara bağlı hastaneler ile iktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nin yöneticilerinin sahip olduğu hastanelerde görevli  tüm doktorlarını çekme kararı aldı.

Komitenin yazılı açıklamasında, “Bu kurumlar, barışçıl göstericileri soğukkanlılıkla öldürüyor ve en çirkin ihlalleri işliyor. Bugün, mesleki ve bireysel arzularımızdan, suçlu ve katil rejim karşısındaki Sudan halkı adına taviz veriyoruz” ifadesine yer verildi.

Gösterilerde ölenlerden birinin yaralıları tedavi etmeye çalışırken alnına kurşun isabet eden bir doktor olduğunun belirtildiği açıklamada, doktorların rejim hastanelerinin haricinde hizmet vereceği kaydedildi ancak buna dair ayrıntılı bilgi verilmedi.

Komite tarafından daha önce yapılan açıklamada, Hartum’da rejim karşıtı gösterilere yapılan müdahalede Muhammed Ubeyd isimli bir çocuk ile bir doktorun hayatını kaybettiği, 5 kişinin gerçek, 3 kişinin ise plastik mermiyle yaralandığı aktarılmıştı.

Enflasyon yüzde 72,94’e yükseldi

Öte yandan ekonomik kriz nedeniyle gösterilerin yaşandığı Sudan’da aralık ayı enflasyonu yüzde 72,94 olarak açıklandı. Enflasyon kasım ayında yüzde 68,93 olan.

Sudan’daki eylemler 19 Aralık 2018’de hükümetin ekmek fiyatlarına zam yapmasının ardından Nil kıyısındaki Atbera ve Port Sudan kentlerinde başlamış ancak kısa sürede birçok eyalette rejim karşıtlığına dönüşmüştü.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler