Takip Et

Dünya

Sudan’da 30 yıllık El Beşir diktatörlüğü yıkıldı

Sudan’da halk isyanı sonucunda köşeye sıkışan El Beşir, ordunun müdahalesiyle istifa etti. Sudan Ordu kaynakları, ülkenin geçiş hükumeti tarafından yönetileceğini söylerken muhalifler, askerlerden oluşan bir meclis kurulursa sokaklardan ayrılmayız diyor

Sudan’da 2018 Aralık’ta ekmek isyanı olarak başlayan ardından tüm ülkeye yayılarak halkın sokaklarda 30 yıllık El-Beşir iktidarına yönelen halkın öfkesi son günlerde yaygınlığını ve kitleselliğini artırmış, soykırım suçlusu diktatör El-Beşir’i köşeye sıkışmıştı. Ordunun müdahalesi sonucu El-Beşir’in istifa ettiği öğrenildi.

Sudan’da 2018 Aralık’ta ekmek isyanı olarak başlayan ardından tüm ülkeye yayılarak halkın sokaklarda 30 yıllık El-Beşir iktidarına yönelen halkın öfkesi son günlerde yaygınlığını ve kitleselliğini artırmış, soykırım suçlusu diktatör El-Beşir’i köşeye sıkışmıştı. Bu sabah erken saatlerde Sudan’dan gelen haberlere göre ordunun devlet televizyonu binasını kuşattığı ve askerlerin içeri girdiği, aynı şekilde El-Beşir’in sarayının da kuşatıldığı bilgisi verilmişti.

Sudan’daki son durum ise 30 yıllık diktatör El-Beşir’in istifa ettiği ve bir geçiş konseyi kurulması için görüşmeler yapıldığı yönünde.  Hatırlanacağı gibi, El-Beşir 2003’te Darfur’da Arap kabileleri silahlandırıp, Cancavid milislerine ve Afrikalı kabilelere yönelik katliam yaptırmaktan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde soykırım suçundan mahkum edilip arananlar listesinde bulunuyor. Dolayısıyla istifası sonucunda UCM kararı doğrultusunda tutuklanıp tutuklanmayacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler