Takip Et

akademi

Şubat Ayı’nda dayanıklı olan Güzel Sanatlar Fakültesi 4 ayda ‘çürüdü’ mü?

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanat Sanatlar Fakültesi öğrencileri, kampüslerinin boşaltılıp Tınaztepe Yerleşkesi’ne taşınmasına yönelik kararı protesto etti. Söz konusu taşınma kararı Şubat ayında gündeme gelmiş fakat Rektör tarafından taşınmayacağı belirtilmişti

İzmir’in Narlıdere ilçesinde yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanat Sanatlar Fakültesi depreme ‘dayanıksız’ olması gerekçesiyle boşaltılıp, Tınaztepe Yerleşkesi’ne taşınması yönünde karar alındı.

‘Taşınılacak Yer Sanatsal Eğitim İçin Uygun Değil’

Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ise kararın iptal edilmesi için protesto düzenlediler. Taşınılacak olan Tınaztepe Yerleşkesi’nde, güzel sanatlar eğitimi için gereken sahne ve seramik fırını gibi imkanların bulunmadığını ve kararın geçici olduğuna dair güvence bulunmadığını savunan öğrenciler, bugün öğle saatlerinde buluştukları fakültede idarecilere tepki gösterdi.

Fakülte bahçesinde toplanan öğrenciler, önce güvenlik görevlileriyle görüştü. Öğrenciler, çoğu kişinin uzun süreli kira sözleşmesi imzaladığını, yeni yerin altyapısının güzel sanatlar eğitimi için yeterli olmadığını belirterek, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna ile görüşmek istedi. Bunun üzerine Öztuna, öğrencilerle fakültedeki Özdemir Nutku Sahnesi’nde bir araya gelip, şikayetlerini dinledi.

Dayanıklık Testi Güvenilir Değil

Yaklaşık 2 bin öğrencisi ile 150 kişilik akademik ve idari personeli bulunan DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Narlıdere’deki kampüsünün, Mühendislik Fakültesi görevlilerinin denetiminde depreme dayanıksız olduğu tespit edildi.

Öğrenciler, taşınmanın ani ve plansız yapıldığını, depreme dayanıklılık testinin güvenilir olmadığını, taşınılacak binadaki altyapı yetersizliği nedeniyle eğitimin aksayacağını vurguladı. Bazı akademisyenler de öğrencilerin görüşlerini paylaştı.

Şubat’ta Sağlam, Haziran’da Çürük

Öte yandan ulaştığımız fakülte öğrencileri taşıma kararının Şubat ayı içerisinde de gündeme geldiği fakat Rektör tarafından yalanlandığı kaydedildi. Okul döneminin bitmeye yakın günlerinde yeniden taşıma kararının gündeme getirilmesini öğrenciler manidar olarak yorumluyor.

Günün Haberleri

akademi konulu diğer haberler