Takip Et

Dünya

Sri Lanka’da “IŞİD’le bağlantılı” 140 kişi aranıyor

Sri Lanka’da kilise ve otelleri hedef alan bombalı saldırılarla ilgili ‘IŞİD’le bağlantılı’ 140 kişinin arandığı duyuruldu. Patlamalar sonucu yaşamını yitirenlerin sayısının ise 359 değil, 253 olduğu açıklandı

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena, başkent Colombo’da gazetecilere yaptığı açıklamada IŞİD ile bağlantılı olduğu düşünülen 140 kişinin kimliğinin tespit edildiğini ve arama çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

21 Nisan’da Paskalya kutlamaları sırasında gerçekleştirilen saldırıları IŞİD üstlenmişti.

Yaşamını yitirenlerin sayısı 253

Sri Lanka Savunma Bakan Yardımcısı Ruwan Wijewardene, geçen Pazar günü düzenlenen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 253 olduğunu duyurdu. Saldırılardaki can kaybı daha önce 359 olarak açıklanmıştı.

Savunma Bakan Yardımcısı Wijewardene, ülkedeki morglardan gelen yanlış veriler nedeniyle böyle bir hata yapıldığını söyledi. Wijewardene, ” Daha önceki sayıyı bize Sağlık Bakanlığı vermişti” dedi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise gerçek sayıya tüm otopsilerin tamamlanmasının ardından ulaşıldığını belirtti. Sağlık Bakanlığı, bazı kurbanların parçalara ayrılmış cesetlerinin birden fazla kez sayıldığının tespit edildiğini duyurdu. Bakanlık, otopsi ve DNA raporlarının karşılaştırılmasının ardından ölü sayısının 359 değil, 253 olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler