Takip Et

Dünya

Sri Lanka’da 3 kilise ve 3 otelde patlama

Sri Lanka’da 3 kilise ve 3 otelde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre çok sayıda ölü ve yaralı var

Sri Lanka’da 3 kilise ve 3 otelde patlama meydana geldi. Patlamalar başkent Colombo, Negombo ve Batticaloa’daki otel ve kiliselerde yaşandı. Yerel saatle 08:45’te düzenlenen saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 138’e ulaşırken en az 400 yaralı olduğu belirlendi.

Bombalı saldırıların gerçekleştiği yerler, Colombo’daki St. Anthony Kilisesi’ni, 5 yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerini, Negombo’daki St. Sebastian Kilisesi’ni ve Batticaloa’daki Zion Kilisesi. Pazar Ayini’nin Paskalya Bayramı’na denk gelmesi sebebiyle kiliselerin normalden daha kalabalık olduğu belirtiliyor.

Saldırıların devam edebileceği söyleniyor

Yaralı sayısının fazla olması sebebiyle halka kan bağışı yapma çağrısında bulunuldu. Öte yandan saldırılar öncesinde polisin ülkede Paskalya Pazarı’nı hedef alabilecek saldırılar düzenlenebileceği konusunda uyarıda bulunduğu ortaya çıktı.

Maliye Bakanı açıklama yaptı

Sri Lanka Maliye Bakanı Mangala Samaraweera, Twitter hesabından açıklama yaptı ve “Paskalya Pazarı’nda kiliseleri ve otelleri hedef alan ve çok sayıda masum insanın ölümüne yol açan bombalı saldırılar katliam, panik ve kargaşa yaratmak için çok iyi şekilde koordine edilmiş gibi görünüyor. Demokrasiye, özgürlüğe ve ekonomik refaha değer veren herkes bu iğrenç girişimi bozguna uğratmak için bir arada olmalı” notunu yazdı

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe açıklama yaptı

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, Twitter hesabı üzerinden “Bugün halkımızı hedef alan alçakça saldırıları şiddetle kınıyorum. Tüm Sri Lankalılara bu trajik zamanda birlik olma ve güçlü durma çağrısında bulunuyorum. Lütfen doğrulanmamış haberleri ve spekülasyonları yaymaktan kaçının. Hükümet bu olayı zapt etmek için acil önlemleri alıyor.” şeklinde açıklama yaptı ve Güvenlik Konseyi’ni acil olarak toplantıya çağırdı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler