Connect with us

Güncel

Soylu’yu eleştiren belediye işçisini işten çıkaran AKP’li belediye başkanına tepki

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştiren belediye çalışanını ‘kamu işçisi siyaset yapamaz’ diyerek işten çıkaran AKP’li Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak’a Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy tepki gösterdi. Göksoy, iktidara biat etmekle suçladığı Gültak’ın işçilerin de itaat etmesini istediğini söyledi.

AKP’li Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak, sosyal medya paylaşımında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştirdiği için bir belediye çalışanını işten çıkartmasını katıldığı yerel bir televizyon programında “Kamu işçisi siyaset yapamaz” sözleriyle savundu. İşten çıkardığı için yine “Gelip af dileseydi, affederdik” diyen Gülbak’a , Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy’dan tepki geldi.

Gültak’ın işten çıkardığı işçiyle alakalı savunmalarını hayretlerle izlediklerini söyleyen Göksoy, tepkisini “Ya yasayı bilmiyorlar ya da kendilerine göre bir yasa oluşturmuşlar. İşçinin siyaset yapıp yapmayacağı hakkını nasıl oluyor da kendilerinde buluyorlar?” sözleriyle gösterdi.

Göksoy, “Türkiye’nin anayasasında ve kanunlarında işçinin siyaset yapacağı hatta bir siyasi partinin yönetici olması bile vardır. Bu bir defa işçinin siyaset yapma hakkını engellemektir. İşçinin siyaset yapması önüne set çekmektir. Ne Gültak’ın ne de iktidarın işçiler hakkında böyle bir hakkı yoktur. İşçi her yerde siyaset yapabilir” dedi.

‘Siz de itaat edeceksiniz diyor’

İşten çıkarılan işçinin yaptığı paylaşımların tamamen düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirten Göksoy, Süleyman Soylu’nun istifa kararının dahi tamamen kendisinin öz eleştiri olmasına karşı işçinin eleştiri yapmasının gayet normal olduğunu vurguladı.

“Siyaset Gültak’ın tekelinde olan bir şey değildir” diyen Göksoy, Gültak’ın yine işten çıkardığı işçinin paylaşımlardan dolayı af dilememesini gerekçe olarak sunmasına da itiraz etti. Göksoy, “İşçi af dileyecek bir suç işlemedi. Neden af dilesin ki? Aslında Gültak’ın söylemek istediği şudur; ‘Biz bu iktidara bu ülke yönetimine biat ediyoruz. Siz de itaat edeceksiniz’ demek istiyor” ifadelerini kullandı.

‘Cevabını sandıkta vereceğiz’

Belediye başkanının demokrasiden ve özgürlüklerden yana olmadığını söyleyen Göksoy, kayyuma destek amaçlı imza verdiğini belirttiği Gültak’ın iktidar anlayışının bir parçası olduğunu ifade etti. Göksoy, “Seçimle gelen seçimle gider. İşçinin fikrini beğenmeyen bu anlayışa önümüzdeki seçimde işten çıkardığı işçiler, bu halk gerekli cevabı verir.  Bizde seçim günü sandıkta ona cevabını vereceğiz” diye belirtti. (MA)

Günün Haberleri

More in Güncel