Takip Et

Güncel

Soylu hedef göstermişti: HDP Mardin İl Başkanı Ali Sincar tutuklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef göstermesinin ardından gözaltına alınan siyasetçilerden 12’si 11 gün sonra serbest bırakıldı. HDP Mardin İl Eş Başkanı Ali Sincar ise tutuklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef göstermesinin ardından gözaltına alınan siyasetçilerden 12’si 11 gün sonra serbest bırakıldı. HDP Mardin İl Eş Başkanı Ali Sincar ise tutuklandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü’nün 30 Ocak’ta düzenlediği belediye eş başkan adayları tanıtım programını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef göstermesinin ardından 7 Şubat’ta yapılan baskınlarda il eş başkanları ve il yöneticilerinin de aralarında olduğu 13 kişi gözaltına alınmıştı.

Emniyet işlemleri tamamlanan 13 kişi dün adliyeye sevk edildi

Adliyeye sevk edilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eş Başkanı Eylem Amak, il yöneticileri Abidin Unay, Adil Başaran, Halil Yağan, Şehmuz Çalkan ve Hüseyin Alper, üyeleri Vedat Abukan, Ferhat Kalkan, Abdülbari Akalan, Musa Binbir ve Kahraman Samaras ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Beritan Önen savcılık işlemlerinin ardından ‘adli kontrol’ talebiyle mahkemeye sevk edildi.

HDP Mardin İl Eş Başkanı Ali Sincar’ın ise, “örgüt propagandası yapmak” iddiası ile tutuklanması istendi.

Mahkemeye sevk edilen 12 kişi ‘adli kontrol’ şartı ile serbest bırakılırken, Ali Sincar’ın tutuklanmasına karar verildi.

Mezopotamya ajansı’nın haberine göre: Sincar’ın hem tertip komitesinde yer alması hem de il eş başkanı olması nedeniyle “kuvvetli suç şüphesi” olduğu iddiası ile tutuklandı.

Soylu hedef göstermişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 Şubat tarihinde Ankara Keçiören’deki Ihlamurlar Kasrı’nda muhtarlarla bir araya gelerek, HDP’yi hedef almış ve Mardin’deki HDP’nin aday tanıtım toplantısı hakkında şu sözleri sarf etmişti:

“Mardin’de 300-500 kişiyle, güya aday açıklayacaklar HDP’ciler, hala kafaları, birilerinin talimatlarıyla aynı nokta üzerinden devam ediyor. Gerilla marşı okuyorlar, biz gereğini yerine getiriyoruz ya şimdi, öbür taraftan milletimizi orada birtakım şeylere çağırıyorlar. Şimdi teröristler ölüyor, öldürüyoruz teröristleri. Cenazelerine gitmeye çalışıyor milletvekilleri, haydi gitsinler de görelim bakalım, haydi gitsinler.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler