Takip Et

Güncel

Soylu: Bir ayda Avrupa’ya 400 bin göçmen geçer

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırısına tepki gösteren Avrupa ülkelerini hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bir ayda Avrupa’ya geçen göçmen sayısı 400 bini bulur

Antalya’da düzenlenen Sahil Güvenlik Komutanlığı Karadeniz Ülkeleri Sınır Sahil Güvenlik Teşkilatları İşbirliği Forumu Yıllık Liderler Toplantısı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mülteciler üzerinden Avrupa ülkelerini tehdit etti.

‘İzin verirsek 400 bin göçmen gelir’

Soylu, “Düzensiz göçte şu anda boğazımıza kadar geldik. Şu anda sahil güvenliğimizin 200’e yakın botu, sahil kurtarma gemisi, deniz kurtarma aracımızın yüzde 70’i sadece düzensiz göçle mücadele etmektedir. Kapasitemizin dört katı çalışıyoruz.  Sahil Güvenlik kapasitemizin dört katı değil, kendi kapasitemizle çalışalım. Yani bir katıyla çalışalım; o zaman Yunanistan’a ilk hafta 7 bin göçmen geçer. İkinci hafta 100 bin, üçüncü hafta 200 bin. Geçti bunlar çünkü. Bir ayda Avrupa’ya geçen göçmen sayısı 400 bini bulur. Bu bir tehdit değil tespit. Avrupa’ya sormak isterim. Siz ne yaptığınızın farkında mısınız?” dedi.

 ’Bizim canımız patlıcan mı’?

Saldırıya ilişkin dünyadan gelen tepkileri sert bir dille karşı çıkan Soylu, “Milyonlarca insanı oradan terör örgütü, istikrarsızlık, Esed ve Suriye Türkiye’ye gönderecek. Türkiye’yi terör örgütüne teslim edeceksiniz. Bir taraftan göçle mücadele ettireceksiniz ondan sonra affedersiniz sizin canınız can da bizim canımız patlıcan mı?” dedi.

‘Biz hiç kimsenin hamalı değiliz’

Soylu, mülteciler üzerinden tehditlerini şöyle sürdürdü: “Şunu net söylüyorum Avrupa’ya. 400 bin kaçak göçmen geçecek. Bu yıl Avrupa’ya yılsonuna kadarı geçmiş olacak. Taş çatlasın 60 bin. Yüzde kaçı yapıyor. Yüzde 15’i. Yüzde 85’i ne oluyor. Ben Avrupa’ya geçeni yüzde 20-25 fazlasını kendi ülkelerine geri gönderiyorum. Bunun ne kadar büyük bir operasyon olduğunu bilen var mı? İstikrarsızlığı, kaçak göçmeni bu bölgeye yükleyin, bu insanlar uğraşsınlar. Uyuşturucuya Avrupa’da ses çıkarmayın onu da bu bölgeye yükleyin. Geçişini, ticaretini. Biz hiç kimsenin hamalı değiliz. Terörü bölgemizde kazıyıncaya kadar bu mücadeleye devam edeceğiz. Kim ne söylerse söylesin. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok, olmadı, olmayacak, kendi ülkemiz cennet gibi fazlasıyla yeter artar. Sosyal medya terörizmine ve yalan terörizmine de teslim olacak bir ülke yok.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler