Takip Et

Dünya

Sosyalizm Hareketi (MAS) Moreles’i aday göstermeyecek

Bolivya’da istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales’in liderliğini yaptığı Sosyalizm Hareketi (MAS) partisinin yeni adaylarla devlet başkanlığı seçimlerinde yarışacağı açıklandı

Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisinin (ALP) alt kanadı olan Milletvekilleri Meclisi Başkan Yardımcısı ve MAS milletvekili Henry Cabrera, ülkede yayın yapan Unitel televizyonunda katıldığı programda, MAS’ın Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) için üye göstermeyeceği ve Morales ile istifa eden yardımcısı Garcia Linera’dan farklı adaylarla seçime katılacağını duyurdu.

Cabrera, protesto eylemlerinin durması çağrısı yaparak, “MAS, Yüksek Seçim Mahkemesi için hiçbir isim önermeyecek. Biz, seçim sürecini yönetecek bu isimlerin, hiçbir siyasi partiye mensup olmayan, halk tarafından kabul gören, şeffaf kişiler olmasını tercih ediyoruz” dedi.

Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Morales’in tekrar seçime girmeyeceğini açıklayan Cabrera, “Anayasaya göre iki dönemden fazla devlet başkanlığı yapan bir kişi tekrar bu göreve gelemiyor. Şunu söylemek istiyorum ki MAS, devlet başkanlığı seçimlerine yeni devlet başkanı ve yardımcısı adayıyla katılacak” ifadelerini kullandı.

Morales, 20 Ekim’deki seçimlerde tekrar aday olabilmek için gerekli anayasa değişikliğini öngören 2016 referandumundan hayır oyu çıkmasına rağmen Anayasa Mahkemesinin “yeniden seçilmenin politik hak” olduğuna hükmetmesiyle seçimlere katılmıştı.

Öte yandan, Morales, ABD destekli darbe sonrası 10 Kasım’da istifa ettiğini açıklamasına rağmen protestolar ve ülkedeki siyasi kriz nedeniyle hızlı toplanamayan MAS’ın çoğunlukta olduğu ALP, Morales’in istifasını halen onaylamadı.

Morales taraftarları, liderlerinin Meksika’ya sığınmasının ardından geçici devlet başkanlığı görevine getirilen muhalif Jeanine Anez’in başkanlığını kabul etmiyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler