Takip Et

Emek

Soma Kolin Termik Santral’de Mayıs ayından itibaren 1500 işçi işten çıkarıldı!

Mayıs ayından bu yana aralıklarla işçilerin çıkarıldığı Soma’daki Kolin Grubu’na bağlı termik santralde, işten atılanların sayının 1500’ü bulduğu söyleniyor.

Mayıs ayından bu yana aralıklarla işçilerin çıkarıldığı Soma’daki Kolin Grubu’na bağlı termik santralde, işten atılanların sayının 1500’ü bulduğu söyleniyor. İşçiler, “‘Acaba sıra bize gelecek mi?’ kaygısı yaşıyoruz” diyor.

Çıkarılan işçilerin yerine Çinliler istihdam ediliyor

Evrensel’de Dilek Omaklılar’ın haberine göre, yaklaşık 4 bin işçinin çalıştığı Soma’daki Kolin Grubu’na bağlı termik santral inşaatında, mayıs ayından bu yana yaklaşık 1500 taşeron işçi işten çıkarıldı. Çinli işçileri istihdam ederken şirketin bayram öncesinde de işçi kıyımı yapacağı iddialar arasında.

İşçiler, Çinli işçilerin işe alınmasıyla işçiler arasında bir kutuplaşmanın yaşandığını söylüyor. İşçilerin bir kısmı bu olayı tamamen ucuz iş gücü olarak tarif ederken kimi de “Onlar yüzünden işimizden olmak istemiyoruz. Ülkemizde işsizlik gibi bir sorun varken, neden bizler işimizden oluyoruz” görüşünü savunuyor. Genellikle, Elbistan, Adana gibi bölgelerden ve Soma’nın çevre ilçelerinden gelerek termik santralde çalışan işçiler, işten atmaların herkesi kaygılandırdığını belirtiyor.

‘Eylem kararı almıştık, işveren geldi bizleri kandırdı’

Yaşanan kıyımdan sonra bazı işçilerin bir araya gelerek tepki verdiklerini dile getiren bir işçi, şunları ifade etti:

“Kapı önünde işçilerle toplanarak eylem yapma kararı almıştık. Ancak işveren gelerek, bize söz vermişti. Bundan sonra çıkarmalar olmayacak deyince biz de eylemimizden vazgeçmiştik. Ama aldatmacadan ibaret olduğunu gördük.”

Bir başka işçi ise, şunları söyledi:

“Bu işten çıkarmalar nasıl patlayacak bilmiyoruz. Soma’dan gelen işçiler tepki vermişti ancak yönetim açıklama yapınca vazgeçtiler eylemden. İşveren kendince taktik uyguluyor.”

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler