Takip Et

İçerden

‘Sohbet hakkın var ama yalnız kullanacaksın’

Silivri Hapishanesi’nde tutsak Özlem Demirci’ye psikolojik işkence uygulandığını belirten Avukat Özge Serdar, gardiyanların ‘Sohbet hakkın var ama yalnız kullanabilirsin’ dediğini aktardı

Silivri Hapishanesi’nde tutsak Özlem Demirci’ye tecrit uygulandığı ortaya çıktı. Demirci’nin avukatı Özge Serdar, müvekkiline psikolojik işkence uygulandığını belirtti.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, Demirci’yi ziyaret eden Avukat Özge Serdar, “Müvekkilime sohbet hakkı kullandırılmıyor. ‘Sohbet hakkın var ama yalnız kullanabilirsin. Kullanacak mısın?’ deniyor. Tecritte olan bir kişiye sohbet hakkının tek başına kullanılması dayatılıyor” dedi.

Müvekkilinin bir itirafçının beyanıyla tutuklandığını belirten Serdar, “Hukukta somut delillerin konuşulması gerekirken, ceza tehdidi altındaki kişilere verdirdikleri beyanlarla yüzlerce kişinin hayatı ile oynuyorlar” dedi.

İtirafçı beyanlarına itibar edilerek muhaliflerin tutuklandığını aktaran Serdar, “Bu sistemin başındaki kişiler okun ucu kendilerine döndüğünde itirafçı beyanlarına ilişkin soruşturma yürütülmesinin hukuk dışı olduğundan bahsediyorlar. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, daha önce Adalet Bakanlığı yaptığı için ABD’de itirafçı olan Reza Zarrab ile ilgili açıklamalarının, önemli olduğunu düşünüyorum. Bozdağ’ın bakan olduğu dönemde itirafçı ve gizli tanık beyanları ile tutuklu olan insan sayısı hatırı sayılır düzeydeydi” ifadesini kullandı.

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler