Connect with us

Dünya

Soçi görüşmeleri bugün başlıyor

Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenecek “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi”, Efrin saldırıları devam ederken, bugün başlıyor. Kongrenin bildirisi ise hazırlandı

Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenecek “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi” bugün başlıyor. İkin gün sürecek olan görüşmelere, İran ve TC de katılıyor.

İlk günün katılımcı sayım ve kaydı ile geçmesi beklenirken, asıl görüşmelerin yarın yapılacağı belirtiliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Kürtler, Suriye nüfusundaki oranlarına uygun olarak temsil edilecek. Katılacaklar” derken, Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) Favza Yusuf, “Afrin’de bir değişiklik olmaması durumunda Soçi kongresine katılmayacağımızı söylemiştik” açıklamasını yaptı.

Bildiri taslağı hazır

Kongrenin bildiri taslağı ise hazırlandı. Taslaktaki maddelerin bazıları şu şekilde;

“Suriye’nin içinde bulunduğu durumdan tek kurtuluş yolu krizin siyasi yoldan çözümüdür. Suriye dünya topluluğu arasında hak ettiği yeri bir an önce almalıdır. Bulunacak siyasi çözüm Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğini garanti altına almalıdır.

Suriye üniter, laik bir devlet olarak kalmalıdır. Bu ana ilkeler sağlanırken; Suriye’de yaşayan tüm halklar, din ve mezhep gruplarının görüş ve çıkarları, demokratik ortamda ayrım yapılmaksızın göz önünde bulundurulmalıdır. Soçi kongresi, geleceğin Suriye’si için belirleyeceği Anayasa Komisyonu çalışmalarına başlamalıdır.

Geleceğin Suriye’sinde kadınların rolü ve hakları büyük önem taşıyor. Kadınların hayatın tüm alanlarında ve oluşturulacak kurumlarda söz sahibi olması için onlara tüm kademelerde yüzde 30 kota tanınmalıdır.”

 

Günün Haberleri

More in Dünya