Connect with us

Güncel

SMF’den Roboski açıklaması: Devran dönecek, hesap sorulacak

SMF, Roboski Katliamı’nın 6’ncı yılı vesilesiyle yazılı bir açıklama yaparak “AKP/Erdoğan iktidarı katliamın faili olduğunu gizleme gereği  dahi duymadı, devran dönecek, hesap sorulacak” dedi

SMF MYK, Roboski Katliamı’nın 6’ncı yıldönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Katliam sonrası göstermelik dahi olsa bir ‘hukuksal’ süreç yürütülmemiş, soruşturmalar kapatılmış, AKP/Erdoğan iktidarı katliamın faili olduğunu gizleme gereği duymamıştır” ifadeleri yer aldı.

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Roboski Katliamı’nın yıldönümünde yazılı açıklama yaparak “Devran dönecek, hesap sorulacak” dedi.

“Faşist diktatörlük, katliamcı özünü koruyor”

SMF açıklamasında, “Geçmişi sömürü ve katliamlarla dolu olan TC devletinin her dönem hükümetleri değişse de katliam ve sömürüye dayanan özü değişmemiştir” dedi ve Ağrı, Zilan, Koçgiri ile Dersim katliamlarına değinerek “faşist diktatörlük, katliamcı özünü korumuş Maraş, Çorum, Sivas, Gazi gibi birçok yerde gerçek yüzünü, farklı dönemlerde, açığa çıkarmaktan çekinmemiştir.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi;

“Burjuva-faşist diktatörlüğün son 15 yıllık katliam mirasının devamcısı AKP/Erdoğan iktidarı da katliamcı geleneği sürdürmüştür. ‘İleri demokrasi’ maskesiyle tekçi-katliamcı özünü maskelemeye çalışan AKP/Erdoğan iktidarının maskesinin düşmesi çok uzun sürmemiş, 28 Aralık 2011 gecesi 19’u çocuk 34 yoksul Kürt köylüsü savaş uçaklarıyla katledilmiştir. Katliam sonrası göstermelik dahi olsa bir ‘hukuksal’ süreç yürütülmemiş, soruşturmalar kapatılmış, AKP/Erdoğan iktidarı katliamın faili olduğunu gizleme gereği duymamıştır. Roboski’den bugüne faşist diktatörlüğün Kürdistan’da yürüttüğü savaş ve katliam politikası Cizre bodrumlarında diri diri yakılan Mehmet Tunç’larla, Silopi’de Teybet Analarla devam etmiş/etmektedir.”

“KHK’lar yeni katliam fetvalarıdır”

Açıklamada son olarak, eşitsiz, adaletsiz, tekçi sömürü düzeni devam ettikçe halkın her dönem katliamlarla karşı karşıya kalacağı belirtildi ve şunlar söylendi; “Yakın tarihte yayınlanan son KHK’larla ilan edilen, yeni katliam ‘fetvalarıdır’. Katliamlara karşı emekçilerin ve ezilenlerin en önemli ise görevi örgütlü mücadeleyi yükseltmektir.

Roboski katliamının altıncı yılında, hesap sorma bilincimizi yitirmediğimizi belirtiyor, katliamda yaşamını yitiren 34 yoksul Kürt köylüsünü saygıyla anıyoruz.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel