Takip Et

Güncel

SMF yerel seçimler çalışmasını ”Sosyalist, demokratik ve halkçı yerel yönetimleri yaygınlaştır” şiarı ile hızlandırdı

Yaklaşan yerel seçimler nedeni ile Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF), çalışmalarını hızlandırmış bulunmaktadır. ”Sosyalist, demokratik ve halkçı yerel yönetimleri yaygınlaştır” şiarı ile yürütülen çalışmalar kapsamında Dersim merkezli yapılan toplantıların dördüncüsü 27 Ekim’de Dersim’de yapılacaktır

Yerel seçimler gündemi hem burjuva siyaset ve hem de halk saflarında bulunan bütün dinamiklerin gündemine girmiş durumdadır. Yerel seçimler süreci yaklaştıkça yerel seçimlere yönelik çalışmalar ve ittifak görüşmeleri de sürmektedir. Yerel seçimler tartışmalarında en çok tartışılan ve gündem olan konuların başında ise Erdoğan ve AKP’li yetkililerin Kayyum atanan HDP’li belediyelere yönelik kayyum politikasını gündemleştirmesi oldu. Keza AKP ile MHP arasında devam etmekte olan ittifak sürecinin de yerel seçimlerde nasıl biçimleneceği en çok tartışılan konulardan bir diğeridir.

Burjuva partiler gibi devrimci, demokratik kurumlarda yaklaşan yerel seçimlere yönelik çalışmaların startını vermiş durumdadır. HDP başta olmak üzere birçok DKÖ ve siyasal parti çeşitli toplantılar ve çalışmalar yaparak yerel seçimlere hazırlanmaktalar.

Ovacık ve Mazgirt’te yerel yönetimlerde kazanım sahibi olan Sosyalist Meclisler Federasyonu’da (SMF) yerel seçimlere yönelik çalışmalarını hızlandırmış durumdadır. ’Sosyalist, demokratik ve halkçı yerel yönetimleri yaygınlaştır’’ şiarı ile ele alınan çalışmalar SMF-MYK’nın belirlediği merkezi yerel seçimler komisyonu tarafından yürütülmektedir. Merkezi yerel seçimler komisyonu tarafından yürütülen çalışmalar geçmiş yerel yönetim sürecinin muhasebesi, devrimci, halkçı yerel yönetimler programının hazırlanması, ittifak anlayışı ve adayların belirlenmesi başlıkları üzerinden yürütülmektedir.

Bu başlıklar üzerinden yürütülen çalışmalar kapsamında şimdiye kadar Dersim merkezli ve geniş katılımlı üç merkezi toplantı gerçekleştirildi. SMF’nin yerel seçimler çalışmaları kapsamında başta dersim olmak üzere bir çok yerde onlarca kişi belediye başkanlığı, muhtarlık, meclis üyeliği için başvuruda bulunmuş durumdadır.

SMF, yerel seçimler çalışmaları kapsamında 27 Ekim’de Dersim’de geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirecek. Kasım ayı içerisinde de İstanbul’da merkezi bir toplantı planlanmaktadır.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler