Takip Et

Güncel

SMF: 19-22 Aralık bir direniş manifestosudur

SMF yazılı bir açıklama yayınlayarak “19-22 Aralık bir direniş manifestosudur” dedi ve bugün yürütülen tek tip elbise saldırısına karşı mücadeleye çağırdı

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) 19-22 Aralık katliamının yıldönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. “19-22 Aralık bir direniş manifestosudur” başlıklı açıklamada, “19-22 Aralık aynı zamanda destansı bir direniş manifestosudur. Devletin havadan ve karadan gerçekleştirmiş olduğu katliam saldırısına karşı devrimci ve komünist tutsaklar can bedeli bir mücadeleyle 4 gün boyunca barikat barikat direnerek devrim ve komünizm bayrağını dalgalandırmışlardır” denildi.
SMF açıklamasında, hapishanelerin tarih boyunca toplumsal kurtuluş mücadelesini engellemek için var edildiği belirtildi ve “‘’TC’’devleti de toplumsal ve ulusal kurtuluş mücadelesini bastırmak için hapishaneler saldırısını en etkin biçimde kullanan devletlerin başında gelmektedir.” denildi.

‘Hayata dönüş’ vahşi bir katliamdır

SMF açıklamasında, 19-22 Aralık 2000 katliamının, devlet tarihinin en vahşi ve kapsamlı saldırılarından biri olduğu vurgulandı.
Açıklamada, “‘’TC’’nin kuruluşundan günümüze dek binlerce, on binlerce aydın, yazar, sanatçı, gazeteci, devrimci ve komünist hapishanelere doldurularak en vahşi saldırı ve işkencelere uğrayarak susturulmaya çalışılmıştır. Yine ‘’TC’’nin 90 yıllık tarihi boyunca hapishanelerde gerçekleştirilen vahşi katliamlarda yüzlerce devrimci, komünist ve yurtsever tutsak hunharca katledilmiştir.
‘’TC’’ tarihin en kapsamlı ve vahşi katliam saldırılarından biri de 19-22 Aralık 2000 hapishaneler katliamıdır. F Tipi tecrit saldırısına karşı devrimci ve komünist tutsakların başlattıkları açlık grevi ve ölüm orucu direnişini bastırmak ve bunun üzerinden bir bütün tüm toplumu susturmak ve gözdağı vermek için 19 Aralık 2000 günü 20 hapishaneye aynı anda yapılan katliam saldırısında 28 devrimci ve komünist tutsak vahşice katledilmiş ve yüzlercesi ise yaralanmıştır. Adına “Hayata dönüş operasyonu” verilen vahşi katliam saldırıları altında yüzlerce devrimci ve komünist tutsak, barbarca işkenceler eşliğinde F Tipi hücrelere götürülmüştür.” ifadeleri yer aldı.

19-22 Aralık direniş manifestosudur

19-22 Aralık’ın devlet katliamının yanı sıra bir direniş manifestosu olduğunu belirten SMF, açıklamasını şu şekilde devam ettirdi;
“Devletin havadan ve karadan gerçekleştirmiş olduğu katliam saldırısına karşı devrimci ve komünist tutsaklar can bedeli bir mücadeleyle 4 gün boyunca barikat barikat direnerek devrim ve komünizm bayrağını dalgalandırmışlardır. Devrimci direniş ve teslim olmama geleneğini kuşanan devrimci ve komünist tutsaklar siper yoldaşlığı ruhuyla vahşi saldırı ve katliama karşı halaylar, marşlar ve sloganlarla karşılık vererek tarihi bir direnişe imza atmışlardır. Bu tarihi gerçeklikten ötürüdür ki, 19-22 Aralık bir katliamdan öte, esas olarak dünya halklarının mücadele tarihine kanla yazılmış olan bir direniş manifestosudur. Bu vesile ile 19-22 Aralık katliam saldırında ölümsüzleşen devrimci ve komünist tutsakların devrimci hatırları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.
19-22 Aralık stratejik saldırısı bugünde başta Tek Tip Elbise olmak üzere bir dizi saldırı politikası ile hapishanelerde vahşice devam etmektedir. Baskı, tecrit, işkence ve hak gasplarının yoğunlaşarak devam ettiği hapishanelerde, tek tip elbise saldırısı ile devrimci ve komünist tutsaklar ve onlar nezdinde bir bütün tüm toplumsal muhalefet bastırılmaya çalışılmaktadır. Fakat nafile! 19-22 Aralık’ta olduğu gibi devrimci ve komünist tutsaklar tarihsel mücadele ve direniş geleneğini kuşanarak TTE saldırısını parçalayacaklardır.
Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF) olarak, bütün halkımızı hapishanelerde devreye koyulmak istenen Tek Tip Elbise saldırısına karşı duyarlı olmaya ve toplumsal mücadeleyi birlikte yükseltmeye çağırıyoruz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler