Connect with us

Kadın

SKM: Kadınlar barışı savunmaya devam edecek

SKM, Fadime Çelebi ve Onur Hamzaoğlu’nun tutuklanmasına tepki göstererek, “Kadınlar barışı savunmaya devam edecek ve Afrin işgali başta olmak üzere savaşın karşısında barış istemeyi sürdüreceğiz” dedi

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ESP Genel Başkan Vekili ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi ile HDK Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun tutuklanmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

AKP-MHP ittifakının halkları haksız savaşa ikna edemediği her koşulda, muhalefet güçlerine saldırdığını belirten SKM; “Savaşa karşı barış istemeyi suç gibi göstererek demokratik muhalefeti sindirmeyi amaçlarken savaş karşıtı olan kadınlara saldırıyor. Barış içinde halkların bir arada yaşama umudu olan HDK ve HDP ile bileşen partilere yönelik saldırılar AKP’nin yaşadığı korkunun somut ifadesidir. Bu tutuklamalar savaş hukukunun devrede olduğunun göstergesidir. Bu tutuklamalar, tüm muhalefet güçlerine karşı AKP/Saray faşizminin uygulayageldiği rehin alma siyasetinin bir örneğidir” dedi.

Kadınların ve halkların barışı savunmaya devam edeceğini söyleyen SKM, “Onurlu hekimlik ve aydın duruşunu ezilenlerle birlikte sürdüren Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun tutuklanması HDK’de buluşan halkların ve ezilenlerin yeni yaşam umuduna yönelmişse, SKM sözcümüz Fadime Çelebi’nin tutuklanması da savaşa karşı barış çığlığına, kadınların iradesine yönelmiştir. Tüm tutuklama ve gözaltı saldırıları Erdoğan’ın kabusunu dindiremiyor. Kabusu her geçen gün büyüyor. Ezilenlerin ve kadınların iradesinin teslim alınamayacak, kadın isyanı durdurulamayacak. Kadınlar barışı savunmaya devam edecek ve Afrin işgali başta olmak üzere savaşın karşısında barış istemeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Günün Haberleri

More in Kadın