Takip Et

Güncel

Siverek katliamında AKP’li Zülfükar İzol’a takipsizlik

Urfa Siverek’te “arazi anlaşmazlığı” sonucu 4 kişinin katledildiği, 6 kişinin yaralandığı saldırıya ilişkin AKP eski milletvekili Zülfükar İzol’un kardeşleri ve oğlunun da aralarında bulunduğu 8 kişiye dava açıldı. “Cinayeti azmettirmekle” suçlanan Zülfükar İzol hakkında ise “takipsizlik” kararı verildi

Urfa’nın Siverek ilçesi Çeltik Mahallesi’nde 15 Haziran günü İzol aşiretine mensup kişiler arasında “arazi anlaşmazlığı” yüzünden başlayan tartışma, AKP eski milletvekili Zülfükar İzol’un kardeşlerinin yaptığı silahlı baskınla katliama dönüşmüştü. Zozan İzol (42) ve Hakkı İzol (49) çifti ile Meral İzol (42) ve Mustafa Serdar İzol’un (24) katledildiği, 6 kişinin yaralandığı saldırıda, Rıdvan Buluş (30) ve Serdar Delen (31) ise yaralıları taşıyan otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. 

Cumhuriyet’in haberine göre, Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin soruşturmasını tamamladı. AKP’li eski vekil Zülfükar İzol’un kardeşleri ve oğlunun da aralarında bulunduğu 8 kişiye dava açıldı. 

İddianamede, Zülfükar İzol’un kardeşleri Bülent İzol, Servet İzol, Cemal İzol ve Cihan İzol; çocuğu Mehmet Fatih İzol ile aynı aileden Mehmet Metin İzol, Mustafa Serdar İzol, Serhat Ferman İzol hakkında, “4 kişiyi tasarlayarak öldürme, 6 kişiyi tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 83 yıldan 128’er yıla kadar ceza istendi.

AKP’li eski vekile takipsizlik

“Cinayeti azmettirmekle” suçlanan AKP’li Zülfükar İzol’a ise “takipsizlik” kararı verildi.

Şüpheli ve müştekilerin olay tarihinde taş ve sopalarla birbirlerinin genellikle kafa bölgelerine saldırdıkları anlatılan iddianamede, kavganın en yoğun zamanında Servet İzol’un birlikte geldikleri siyah araçtan inerek, elindeki Cihan İzol’a ait olduğu düşünülen M-16 marka silahla maktül Hakkı İzol’a yakın mesafeden hedef gösterip ateş ederek yere düşürdüğü ifade edildi. 

‘Katliam planlıydı’ 

Servet İzol’un ağır yaralı olan kardeşleri ile hastaneye gitmeyip, araçla kaçtığına işaret edilen iddianamede, “vurulan maktuller yerdeyken şahısların saldırmaya devam ettikleri düşünüldüğünde olayın bir plan dahilinde yapıldığı” kaydedildi.

Hazırlanan iddianame ile eski vekilin kardeşinin üzerine kayıtlı bir M-16 piyade tüfeği olduğu da ortaya çıktı. İddianamede şüphelilerden Cihan İzol’un “ev ve eklentilerinde ise 1 Baretta marka 9 mm. çapında F39958Z seri No’lu tabanca, tabancaya ait 2 şarjör, fişek, 1 mavi kot kumaştan yapılmış hücum yeleği, heybe ve 1 5.56 mm. çapında dolu fişek (olay yerinde ele geçirilen mermiler ile uyumlu) ele geçirildiği, ayrıca Cihan İzol’un POL-NET sisteminde üzerine kayıtlı M-16 piyade tüfeği olduğunun tespit edildiği” belirtildi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler