Takip Et

Güncel

Sistematik şiddet gördüğü eski eşini öldüren Namme Öztürk tahliye edildi

Sistematik şiddet gördüğü eski eşini öldürmek zorunda kaldığı için 12 yıl 6 ay hapis cezası verilen Namme Öztürk’in cezasını bozan İstnaf Mahkemesi, tahliyesine karar verdi

İstanbul Tuzla’da 2016 yılı temmuzunda evlendiği günden itibaren ve boşandıktan sonra da şiddet görmeye devam ettiği eşi Kazım Aydemir’i ölmemek için öldürmek zorunda kalan Namme Öztürk’e, yargılandığı davada verilen 12 yıl 6 ay hapis cezasına yapılan itiraz üzerine, karar istinaf mahkemesine taşındı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde görülen dava duruşmasında Öztürk’ün tahliyesine karar verildi.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu kararı Twitter hesabından şu mesajla duyurdu:

“Öz savunma hakkını kullanan müvekkilimiz Namme Öztürk hakkında tahliye kararı verildi. Yeni duruşma tarihi 24 Mayıs saat 14:00. Çok değil bir kaç saat sonra bu karede Namme de olacak.”

Tahliye kararından sonra açıklama yapan avukat Diren Cevahir Şen de, “Bugün Namme’yi almaya gidiyoruz. Biz bugün çok mutluyuz” ifadelerini kullandı. Av. Şen devamında şunları söyledi: “Namme yaklaşık 3 yıldır tutuklu. O erkek şiddetine maruz kalan kadınlardan sadece biri. Biz burada Namme için beraat istemek için geldik. Tahliye talebimiz heyet tarafından kabul edildi. Mütaalaya karşı beyanda bulunmak üzere süre istedik. Yakın bir zaman sonra burada olacağız. Ama bugün Namme’yi almaya gidiyoruz. Biz bugün çok mutluyuz. Dün Aylin Işık, bugün Namme Öztürk ve Şule Çet ve yarın da Nevin Yıldırım’ın duruşmaları var. Umuyoruz ki hepsi için adalet gelir.” 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler