Takip Et

Güncel

Şırnak’ta usulsüz seçmen kaydına ilişkin itiraza ret

HDP’nin Şırnak ve ilçelerinde birçoğu kolluk kuvvetlerinden oluşan 9 bini aşkın usulsüz seçmen kaydırmalarına ilişkin İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na yaptığı itiraz reddedildi

HDP’nin Şırnak ve ilçelerinde birçoğu kolluk kuvvetlerinden oluşan 9 bini aşkın usulsüz seçmen kaydırmalarına ilişkin İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na yaptığı itiraz reddedildi.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart tarihinde yapılması planlanan yerel seçimler için Şırnak merkez ve bağlı birçok ilçe ile beldede yaşanan usulsüz seçmen kayıtlarına ilişkin geçtiğimiz günlerde ilgili seçim kurullarına itirazda bulunmuştu. Birçoğu korucu, asker ve polislerden oluşan 9 bin civarında usulsüz seçmen kaydına yapılan itirazlardan tümü sivillerden oluşan sadece 745 kişinin kaydı dondurulmuştu. 

Birçoğunun kolluk kuvveti olduğu kabul edildi

Söz konusu kararın ardından HDP’nin itiraza yetkili kişiler tarafından bu kez İl Seçim Kurulu’na başvuruda bulunuldu. 

İtirazı değerlendiren İl Seçim Kurulu, Şırnak merkez, Beytüşşebap, Güçlükonak, İdil’in Sırtköy (Deşta Darê), Silopi’nin Görümlü ve Başverimli beldeleri, Uludere merkez ve bağlı Hilal ile Şenoba (Sêgirk) beldeleri için yapılan tüm başvuruları reddetti. 

Kaydına itirazda bulunulan kişilerin birçoğunun kolluk kuvvetlerinden oluştuğunu kabul eden İl Seçim Kurulu kararında, “İtiraza konu seçmenlerin belirtilen adreslerde ikamet ettikleri anlaşıldığından yapılan itirazın reddine oy birliğiyle kesin olarak karar verildi” denildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler