Takip Et

Güncel

Şırnak’ta her iki günden biri yasak!

Şırnak ve ilçelerinde, son 10 ayda 10 kez tüm eylem ve etkinliklere yasak getirildi. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, yasakların “korkudan” kaynaklandığını söyledi

Şırnak merkez ve ilçelerinde, 2015- 2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sonrası “güvenlik” adı altında hayata geçirilen uygulamalar devam ediyor. Halen birçok kırsal bölgesi “Özel Güvenlik Bölgesi” adı altında yasaklı olan Şırnak’ın kent merkezi ve ilçelerinde son yıllarda kurulan 29 polis kontrol noktasından çoğunluğu ise hâlâ duruyor.

Eylem düzenleyenlere ceza 

MA’dan Müjdat Can’ın haberine göre; bunun yanı sıra, son dönemlerde kentteki tüm eylem ve etkinliklere de sık sık yasak getirildi. Valilik, son 10 ay içerisinde 10 defa tüm eylem ve etkinliklere 15 günlük yasak getirdi. Yasaklar, “Milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması” gerekçesine dayandırıldı. Buna rağmen düzenlenen kimi eylem ve etkinliklere katılanlar hakkında ya soruşturma açıldı ya da “emre aykırı davranmak” gerekçesiyle kimi cezalar kesildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, “faşizm” diye nitelendirdiği yasaklara ilişkin değerlendirmede bulundu. 

‘Ellerinde sadece baskı kaldı’

AKP’nin, ortağı MHP ile iktidarını sürdürmek için zora ve baskıya başvurduğunu vurgulayan Özgüneş, “Bunun için de halktan, demokrasi güçlerinden ve insan haklarından korkuyorlar. Onun için Türkiye, Kürdistan ve özelde Şırnak’a yaklaşım düşmancadır” dedi. Yasaklarla birlikte seçilmişlerin ve parti yöneticilerinin halkla buluşmalarının engellenmek istendiğine dikkati çeken Özgüneş, İstanbul’da parti kongresine katılım çağrısı yapmak isteyen HDP’li milletvekillerinin polis ablukasına alındığı fotoğrafı hatırlattı. Özgüneş, “Yasaklar gösteriyor ki büyük bir korku onlarda hakim. Hesap verme ve sonlarının geldiğini bildiklerinden, ellerinde sadece halka ve partimize baskıları artırmak kaldı. Bütün mesele budur. Geleceklerini karanlık gördüklerinden partimiz ve demokrasi güçlerini engelleyerek, baskı oluşturuyorlar” dedi.

‘Ortak mücadele’ vurgusu

“Faşizm halklar üzerinde farz olunca kanun, vicdan, demokrasi ve özgürlükler ortadan kalkar” diyen Özgüneş, kentte her 15 gün ilan edilen yasağa işaret ederek, “Yasaklarla, ‘haklarınızı ifade etmeyin, hak talebinde bulunmayın’ diyorlar. Bugün ülkede faşizm hakim. Faşizm olduğu yerde de kanun ve hukuk ilerlemez. Tamamen keyfiyet hakim olur. Bunun için biz mücadelemizi büyütüyoruz, demokrasi güçleri ve halkımızı yanımıza çağırıyoruz. Bu zorluklara karşı mücadele edelim ki bu durumu değiştirerek hukuk ve özgürlükleri getirelim. Kürt sorunu ve diğer sorunları çözelim” ifadelerini kullandı.  

‘Muhtaç etmek istiyorlar’

Tüm yasakları ortadan kaldırmak ve AKP- MHP iktidarından kurtulmanın yolunun “mücadele etmek, örgütlenmek ve direnmekten” geçtiğine vurgu yapan Özgüneş, şöyle devam etti: “Halkı kendilerine mahkum etmek istiyorlar. Topraklarımızda hayvancılık yapmamıza izin vermiyorlar. Sınır kapılarından ve kömür ocaklarından halkın kazanç elde etmesini istemiyorlar. Neden? Çünkü; halk fakir, korucu, işçi ve kendilerine muhtaç olsun diye.  Bunlar özel savaş sistemidir. Tüm mesele budur.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler