Takip Et

Emek

Şirket, prestij kaybına uğradığı gerekçesiyle iş cinayetinde ölen işçinin ailesine dava açtı

Çalıştığı esnada elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden Cengiz Fedakar’ın ailesine, iş cinayetinin yaşandığı Boyko Tekstil tazminat davası açıldı

 Çalıştığı esnada elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden Cengiz Fedakar’ın ailesine, iş cinayetinin yaşandığı Boyko Tekstil tazminat davası açıldı.

Tekirdağ’ın Ergene ilçesi Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi’nde ‘Boyko Tekstil’ adlı fabrikada çalışan 38 yaşındaki elektrik teknisyeni Cengiz Fekadar, güvenlik kamerası tamiri için çıktığı fabrikanın çatısında elektrik akımına kapılarak öldü. 25 Eylül 2018’de meydana gelen iş cinayetinin ardından fabrikanın bir bölümünde yangın çıktı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, iki çocuk babası Cengiz Fedakar’ın ölümünün ardından, Çorlu 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından fabrika müdürü hakkında ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçlamasıyla dava açıldı. Fedakar’ın ailesi de ayrıca tazminat davası açtı.

Fedakar’ın ölümüyle ilgili her iki dava devam ederken iş cinayetinde ölen Fedakar’ın çalıştığı ‘Boyko Tekstil’ adlı şirket de harekete geçti. Şirket “maddi ve manevi zarara uğradığı” gerekçesiyle fabrika çatısında ölen Cengiz Fedakar’ın mirasçılarına tazminat davası açtı. Şirket, Fedakar’ın iki çocuğu ve eşinden 137 bin 952 TL maddi, 10 bin TL de manevi olmak üzere yaklaşık 150 bin TL’lik tazminat talep etti.

Şirket maddi zarara uğradı

Şirket tazminat davası dilekçesinde, ölen işçinin birim amirinin bilgisi ve talimatı dışında kamerayı tamir etmek için çatıya çıktığını iddia etti, çıkan yangın nedeniyle fabrikanın üretime iki gün ara verdiğini belirtti.

Dilekçede, işçi Cengiz Fedakar’ın ölümü ‘iş kazası’ olarak nitelendirildi ve fabrikada çıkan yangının ardından şirketin maddi zarara uğradığı, ortaya çıkan zararın poliçe muafiyet tutarının altında kalması nedeniyle sigorta şirketinden tahsil edilemediği ifade edildi.

‘Prestij kaybına uğradık’ dediler

Şirketin işçilerin güvenli bir ortamda iş görmeleri için tüm olanaklarının seferber edildiği ifade edilen tazminat davası dilekçesinde, “Şirket, halk arasında merdiven altı tabir edilen bir şirket muamelesi görmekle, ceza yargılanmasına ve fahiş tazminat taleplerine konu olmakla ve üretime ara verilmesi neticesinde, müşterilerin siparişlerini geciktirerek prestij kaybına uğramakla manevi zarara da uğramış vaziyettedir” ifadelerine de yer verildi.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler