Takip Et

Güncel

Sınırdaki mültecilere plastik mermi ve gazlı saldırı

Yunanistan güvenlik güçleri, Türkiye’nin geçişleri açması üzerine sınıra giden mültecilere gaz ve ses bombaları atıp, su sıkarak müdahalede bulundu.

Türkiye’nin sınırları açmasının ardından Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin Yunanistan sınırına geçişleri sürüyor.

Kastanies Sınır Kapısı önüne jiletli telle barikat kuran Yunanistan güvenlik güçleri, barikatın arkasına da çok sayıda polis yığdı.

Barikat önünde bekleyen mültecilere sık sık tazyikli su sıkan güvenlik güçleri, zaman zaman ses ve göz yaşartıcı bomba attı. Bu müdahaleler sırasında fişek isabet eden bazı mülteciler yaralandı.

Yunanistan tarafından atılan gaz fişekleri, Türkiye sınır karakolu bahçesine de isabet etti.

Plastik mermiyle saldırı

Pazarkule Sınır Kapısı yakınlarında kalabalık bir grubun sınırı geçmeye çalıştığını gören Yunanistan güvenlik güçleri, mültecilere göz yaşartıcı bombanın yanı sıra plastik mermiyle ateş açtı.

Bazı mülteciler müdahaleye rağmen yüksek çitlerle çevrili sınırı geçti.

Müdahale gün boyu devam etti

Yunanistan güvenlik güçleri, sınırda bekleyen mültecilere gece saatlerinde de göz yaşartıcı bomba ile yoğun şekilde müdahale etti.

Bekleyişlerini sürdüren mülteciler, aniden gelen gaz bombalarının etkisiyle panik halde dağıldı.

Aralarında çok sayıda bebeğin de olduğu mülteciler, gazdan etkilendi. Mültecilere bölgedeki ambulanslarda müdahale edildi.

Soylu yeni sayı verdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin sınır kapılarını açması üzerine ülkeden ayrılan mültecilerin sayısının 100 bin 577’e çıktığını açıkladı.

Bakan Soylu, Twitter hesabından, “Saat 19.40 itibarıyla Edirne üzerinden ülkemizden ayrılan göçmen sayısı 100.577” diye yazdı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler