Takip Et

Güncel

Sınıf Teorisi ve Partizan’dan ortak panel

Fransa’da Partizan ve Sınıf Teorisi tarafından “Dünya ve Türkiye’de son dönemlerde yaşananlar, Ortadoğu’daki işgal girişimleri ve yeni gelişmeler” konularının işlendiği paneller gerçekleştirildi

Fransa’nın Mulhouse ve Strasburg kentlerinde Partizan ve Sınıf Teorisi’nin düzenlediği panellere Partizan ve Sınıf Teorisi temsilcilerinin yanı sıra Hayko Bağdat da katıldı.

Panellerde Partizan temsilcisi, Türkiye ve Ortadoğu’nun yanı sıra dünyanın birçok coğrafyasında kapitalist/emperyalist sisteme karşı, kendi içinde özgünlükler barındırsa da genel olarak bir tepki hareketinin geliştiğini belirtti. Çeşitli ülkelerde gelişen isyanlardan örnekler vererek, bu mücadelenin giderek büyüdüğünü ve ortaklaşacak sistemi derinden sarsacak bir hal alabileceğini belirtti. Ortadoğu’daki gelişmelerden de bahseden Partizan temsilcisi, ayrıca Rojava üzerine de düşüncelerini anlatarak bugün o topraklarda olmanın önemine vurgu yaptı.

Sınıf Teorisi temsilcisi ise sunumlarında birlikte mücadelenin önemine dikkat çekti. Hayko Bağdat ise, bugün özellikle Kürt Ulusal mücadelesinin yaşadığı baskıcı, inkarcı saldırıların Ermeni Soykırımı sürecinde Ermenilere uygulanan saldırılara benzediğini ve bundan dersler çıkarılması gerektiğinin üzerinde durdu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler