Takip Et

Güncel

Sınıf Teorisi Dergisi ve Partizan, İnnsbruck’da da ortak panel düzenledi!

Sınıf Teorisi Dergisi ve Partizan Avusturya ‘da düzenlediği “Kaypakkkaya, Ortadoğu, Güncel gelişmeler” başlıklı panellerin bir ayağını da 27 Nisan günü innsbruck’da gerçekleştirdi

Panel, Devrim ve Komünizm mücadelesinde yitirilenlerin şahsında; son süreçte yaşamlarını yitirenler için yapılan saygı duruşu, açlık grevinin 171. gününde olan Leyla Güven’in direnişi selamlanarak tüm tutsaklarla dayanışma çağrısı ile başladı. Panelde Türkiye-Kuzey Kürdistan proletaryasının öncü müfrezesi MKP’nin 4. Kongresi coşku ile selamlandı. Yine panele başlanırken TKP-ML’nin 1.Kongresi de selamlandı.

Panelde ilk sözü Partizan temsilcisi aldı. Partizan temsilcisi
tüm katılımcıları Partizan coşkusu ile selamladığı konuşmasında  özetle; Türkiye Hapishanelerinde 7 bin üzerine tutsağın açlık grevinde olduğunu,  tutsakların hak ihlaliyle karşılaştığını ve tüm tutsakların direnişlerini  selamladı. Partizan temsilcisi devamla Türkiye, Kürdistan, Ortadoğu ve Avrupa’daki siyasal gelişmeleri değerlendirip, emperyalistler arasındaki çelişki ve çatışmaların ivme kazanarak sürdüğünü belirtti. Emperyalistler ve ona bağlı güçlerin arasındaki birliklerin çelişkili birlikler olduğunu ihtilaflı alanlar üzerinde süren hakimiyet dalaşında bölgesel savaşların ve çatışmaların bölge devletleri ve faşist çete gruplarıyla vekalet savaşları biçimiyle devam ettiğini dünyadaki gelişmeleri buradan ve buna bağlı gelişmelerden okunmalıdır vurgusu yapan temsilci, Türkiye’deki siyasi gündemlerinde bunlara bağlı olarak gelişebileceğini söyledi. Türkiye’de de Türk hakim sınıfları klikleri arasındaki çelişkiye dikkat çeken Partizan temsilcisi son olarak içinden geçtiğimiz süreçte faşizmin top yekün saldırılarına karşı ortak mücadelenin gerekliliği üzerine konuşmasını bitirdi.

Partizan temsilcisinin ardından söz alan Sınıf Teorisi Dergisi temsilcisi, konuşmasına Leyla Güven şahsında açlık grevinde ki tüm tutsakların direnişlerini selamlayarak başladı. Sınıfı Teorisi Dergisi temsilcisi konuşmasında; “Emperyalistler arası çelişki ve çatışmaların yoğunlaştığını uluslar arası sermayenin çoğunluğunun Ortadoğu’ya yığıldığını  Ortadoğu, Afrika, Asya ve son olarak Akdeniz’deki gelişmeleri emperyalistlerin ve onlara bağlı olarak bölge gerici devletlerinin arasındaki çelişkilerden ayrı olmadığını pazar hakimiyetine dayalı kapışmaların doğurduğu sonuçlar olduğunu ve sürecin giderek derinleştiğini” belirtti. Temsilcisi devamla bazı istatistik veriler vererek Türkiye’de bir yılda 1224 kadın cinayeti olduğunu, 1400 çocuğun öldüğünü ve Türkiye’deki cami sayısının  yüz bini aştığını  söyledi.

Sınıf Teorisi Dergisi temsilcisi konuşmasına Maoist Parti’nin tarihsel sürecine ilişkin belirlemelerde bulunarak ve her iki partinin de kongrelerini coşkuyla selamlayarak devam etti. Temsilcisi anlatılan sürecin nasıl aşılacağı üzerine belirlemelerde bulunarak, Kaypakkaya  geleneği başta olmak üzere ilkeli birliklerin gerekliliğini ve devrimci-demokratik tüm güçlerin asgari düzeyde bir araya gelerek birleşik mücadeleyi gündemleştirmeleri gerektiğini, anti-emperyalist anti-faşist mücadelenin ertelenemez bir görev olduğunu belirtti.

Sınıf Teorisi konuşmasını sonlandırmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Bu bölümde seçimler, ortak mücadele vurgusu, Enternasyonal alandaki çalışmalar, ortak çalışmalara ilişkin sorular ve değerlendirmeler oldu. Panel bu bölümün sonuçlanması ile bitirildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler