Connect with us

Güncel

Sinan Çiftyürek: Kürt Ulusal Kongresi’nin bir an önce toplanmalı

Sinan Çiftyürek Kürt Ulusal Kongresi’nin bir an önce toplanması gerektiğini belirti ve “Kürtler bugün bir araya gelmeyecekse ne zaman gelecek” diye sordu

ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Efrin saldırısına ilişkin Kürt Ulusal Kongresi’nin bir an önce toplanması gerektiğini belirti ve “Kürtler bugün bir araya gelmeyecekse ne zaman gelecek” diye sordu.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve Azadi Hareketi Sözcüsü Ayetullah Aşiti ÖSO ile başlatılan Efrin işgaline tepki gösterdi.

“Suriye rejimine zeytin dalı, Kürtlere tank ve uçak”

MGK’da alınan saldırı kararında Rusya’nın belirleyici olduğunu belirten Çiftyürek Rusya’nın Kürtlere ihanetinin Efrin saldırısına zemin sunduğunu söyledi ve İran’ı, “Kürdistan’ın Rojhilat parçasındaki kazanımların önüne geçmek için Kerkük’e saldırı yaptığını” dile getirdi.

Çifyürek, AKP’nin oy hesabı yaptığı için Efrin saldırısını başlattığını belirtti ve “Kürtlere tank ve uçaklarla bomba atıyorlar. Zeytinin dalını da Suriye rejimine uzatıyorlar. Rejim ile barışmak istiyorlar. Ancak rejimin zeytin dalını tutması için, Türkiye’nin ÖSO ve Ehrar-uş Şam ile arasına mesafe koyması gerekiyor. Efrin’e yönelik saldırının bir nedeni de Efrin-İdlip denklemidir. Her ne kadar Türkiye Rusya ile belirli noktalarda anlaşmışsa da hala bazı konularda aralarında sorun var.”

“Ulusal Kongre bir an önce toplanmalı”

Çiftyürek, Kürtlerin Kobane direnişi ve bağımsızlık referandumu sonrasında Efrin saldırısı karşısında ortak duygu ve refleksi yakaladığını belirterek, Kürt Ulusal Kongresi’nin bir an önce toplanması gerektiğini söyledi.

“Bugün AKP, MHP, CHP ve diğer tüm siyasi partiler Kürtlerin kazanımına saldırı noktasında ortaklaştı. Kürtler bugün bir araya gelmeyecekse ne zaman bir araya gelecek?” diye soran Çiftyürek, tüm Kürt siyasi partilerine Efrin konusunda ortak tavır sergilemek için çağrıda bulundu.

“Kürtler Efrin’i de not ediyorlar”

Çiftyürek, “Türkiye’deki rejim Kürtlerin yokluğu üzerine siyaset yürütüyor. Türkiye sadece Efrin’i değil, tüm Rojava’ya saldıracağını dile getiriyor. Rojava’dan Türkiye’ye yönelik tek kurşun bile atılmamış, saldırının temel sebebi Kürtlerin kazanımıdır. Türkiye nerede bir Kürt kazanımı varsa onun karşısındadır. Erdoğan’ın ‘Biz Kürtlere karşı değiliz’ söylemi doğru değildir. Bizzat Erdoğan değil miydi kendisi ile övünüp meydanlarda 25 Eylül Federal Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunu nasıl bozguna uğrattığını anlatan.” dedi ve “Kobanê’de ve Kerkük’te not ettikleri gibi Efrin’de de not ediyorlar. Kürtlerin bu çıkışlara elbette bir tutumu olacaktır. Türkiye bazı Kürtlerden destek bekliyor ya da destek gördüğünü iddia ediyor, ancak böyle bir durum yok. Halkımızın duyguları Kobanê ve 25 Eylül referandumunda olduğu gibi Efrin’de de ortaktır. Tabi bu noktada kendisine Kürt diyen AKP’lilerin de tepkilerini artık dile getirmesini bekliyoruz” diye konuştu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acil toplanma çağrısına da değinen Çiftyürek, “BM’nin devreye girerek Türkiye’ye hukuksuz saldırılarına son vermesini umut ediyoruz. Ancak BM’nin Rusya ve Çin yüzünden net tavır almayacağını düşünüyorum. Yumuşak açıklamalarla Türkiye’ye mesaj vereceklerini zannediyorum” dedi.

“Kürtlerin kendileri için inşa ettiği evi yıkmak için saldırıyorlar”

Azadi Hareketi Sözcüsü Ayetullah Aşiti ise, Türkiye’de iktidarların sürekli olarak “Kürtler ile kardeşiz” iddiasında bulunduklarını, fakat gerçekte durumun öyle olmadığını belirtti.

Türkiye’nin Kürtlere yönelik kardeşlik hukuku ile bağdaşmayan saldırılarda bulunduğunun altını çizen Aşiti, “Söz konusu Kürtler oldu mu ‘et ve tırnak gibiyiz’ deyimine sığınıyorlar. Ancak biz Kürtler tırnak olarak görülüyoruz. Biraz uzadığında hemen kesiyorlar. Kürtler sürekli inkâr ediliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Şu an iktidarda olan AKP ile bir zamanlar İslami değerler için bir arada olduklarını da söyleyen Aşiti, “Bir zamanlar haksızlıklar karşısında aynı reflekse sahip olduğumuz kardeşlerimiz, bugün bize haksızlık yapıyor” dedi.

Kuran-ı Kerim’in ‘Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz’ suresini hatırlatan Aşiti, “Bugün kendine Müslüman’ım diyen herkesin Kürtlerin hakkını savunması gerekiyor. Şuan Efrin’den yana Türkiye’ye bir saldırı yok. Türkiye tamamen Kürtlerin kendileri için inşa ettiği evi yıkmak için saldırıyor. Ancak Kürtler haklarını almadığı müddetçe Ortadoğu’da hiçbir sorun çözülmez. İnkâr ve imha hem insanlığa hem de İslam’a göre yanlıştır” ifadelerini kullandı.

 

Günün Haberleri

More in Güncel