Takip Et

Güncel

Silivri Hapishane’sinde deprem günü kapılar “Adalet Bakanı’nın izni yok” denilerek açılmamış

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Silivri Hapishanesi’nde tutuklu olan Eren Erdem, Osman Kavala ve Ahmet Altan’ı ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklama yapan Çakırözer, “Deprem günü koğuş kapısının açık bırakılmasını isteyen Altan Tan’a ‘O kapı sadece Adalet Bakanı’nın izniyle açılır’ yanıtının verildiğini söyledi

Duvar’da yer alan habere göre; CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, son İstanbul depreminin tüm şiddetiyle hissedildiği Silivri Hapishanesi’ndeki gazeteci, yazar ve iş insanlarını ziyaret etti.

Depreme avludayken yakalandıklarını belirten gazetecilerin akşam yaşanacak bir acil durum karşısında koğuşlarının avluya açılan kapısının açık bırakılmasını talep ettiklerini belirten Çakırözer, “Gazeteciler, ‘o kapı sadece Adalet Bakanı’nın izni ile açılır’ karşılığını almış, Silivri Hapishanesi’nde koğuş kapıları bakan bahanesiyle kilitli kalmış” dedi.

Erdem, Kavala ve Altan’ı ziyaret etti

CHP’li Çakırözer, eski milletvekili ve parti meclisi üyesi Eren Erdem ile iş insanı Osman Kavala ve gazeteci-yazar Ahmet Altan’ı tutuklu bulundukları Silivri Hapishanesi’nde ziyaret etti. Çakırözer, 22 bin 700 tutuklu ve hükümlü ile birlikte 490 personelin bulunduğu Silivri Hapishanesi’nin son İstanbul depremini tüm şiddetiyle hissettiğini aktardı. Çakırözer, aydınların depreme avludayken yakalandıklarını belirtti.

Çakırözer, Eren Erdem’in kendisine ne Adalet Bakanlığı’nın de hapishane yönetiminin depremde neler yapılması gerektiğine ilişkin bir deprem senaryosunun, acil durum planının olmadığını aktardığını söyledi. Çakırözer, iş insanı Osman Kavala’nın da sarsıntıyı net olarak hissettiğini anlattığını ifade etti.

Acil durum için bile izin yok

Çakırözer, Ahmet Altan’ın ise depremi çok şiddetli hissettiklerini, deprem gününün gecesi hapishane yönetiminden koğuşlardan avlulara açılan kapıların acil durum için açık bırakılmasını talep ettiğini aktardı.

Çakırözer, “Cezaevi yönetimi Ahmet Altan’a ‘O kapı sadece bakan izniyle açılır’ yanıtı verilmiş ve tüm İstanbul’un korkudan sokaklarda uyuduğu gece Silivri Hapishanesi’nde koğuş kapıları bakan bahanesiyle kilitli kalmış” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler