Takip Et

Dünya

Şili’de 1 milyon kişi sokaklarda

Şili’de hükümetin zam politikalarına karşı çıkan binlerce insanın sürdürdüğü eylemler bir haftayı geride bıraktı. Dün ise Santiago’da 1 milyon kişi, ülkedeki hayat pahalılığını ve sağlık hizmetlerini protesto etti

Şili’de ulaşım zamlarına tepki olarak başlayan eylemler birinci haftasını doldururken, dün Santiago’da bir milyon kişi sokaklardaydı.

“Şili’nin tarihindeki en büyük gösterisi” olarak adlandırılan mitingde, devlet başkanı Sebastian Pinera ve hükümeti, ülkedeki hayat pahalılığı ve sağlık hizmetleri protesto edildi.

Eylemde ayrıca, 6 milyon nüfuslu başkent Santiago’da gösterilerin ardından olağanüstü hâl ilan edilmesi, sokağa çıkma yasağı uygulanması ve tankların şehre indirilmesi de tepkiyle karşılandı. “Silahlı kuvvetleri üslerine gönderin” ve “Savaşta değiliz” sloganlarıyla eylem yapan yüz binlerce kişi, “Şili artık uyandı” pankartları taşıdı.

Bir haftadır süren ve büyük şehirleri paralize eden eylemlerde 7 binden fazla kişi gözaltına alındı. Şu ana kadar devletin uyguladığı şiddet sonucunda 18 kişi yaşamını yitirirken, yüzlerce kişi de yaralandı.

Milyarder bir iş insanı olan devlet başkanı Pinera, göstericilerin taleplerini duyduğunu dile getirerek reformlar açıklamaya başladı.

Activa Araştırma firmasının yaptığı ankete göre, halkın %83’ü gösterileri destekliyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler