Connect with us

Güncel

Silah dipçiğiyle darp ettiler, ardından gizlice ameliyat edildi!

Doğubeyazıt’ta 15 Ağustos sabahı yapılan ev baskınlarında Murat Sarı isimli kişi, polis tarafından darp edildi. Kafasına dipçikle vurulan ve kafatasında çatlak oluşan Sarı, ailesinin haberi olmadan ameliyat edildi

Doğubeyazıt’ta 15 Ağustos sabahı yapılan ev baskınlarında Murat Sarı isimli kişi, polis tarafından darp edildi. Kafasına dipçikle vurulan ve kafatasında çatlak oluşan Sarı, ailesinin haberi olmadan ameliyat edildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’ın haberine göre, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesi Hürriyet mahallesinde 15 Ağustos sabahı yapılan polis operasyonunda Murat Sarı isimli kişi polisler tarafından darp edildi. Yaşadıklarını HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç’a gönderdiği mesaj aracılığıyla anlatan Sarı şunları söyledi: “İkamet ettiğim eve yapılan polis baskınında kapıyı açar açmaz kafama silahın dipçiğiyle vurdular. Kafamdan kan akmaya başladı üstüne yere yatırıp ters kelepçe taktılar, 20 dakika yerde beklettiler. Annemin Kürtçe konuşmasına tepki gösterdiler. O halde olmama rağmen beni yan taraftaki eve götürdüler. Aradan 2 saat geçtikten sonra hastaneye götürdüler. Hastanede kapıya çarptığımı söylediler, üstüne 11 polis benden şikayetçi olduğunu söyledi.”

Polis: dua et sadece kafanı kırdık

Sarı, mesajının devamında, “Hastanede önce kafama dikiş attılar daha sonra karakola götürdüler. Yapılan tetkiklerin sonucunun çıkması sonrası doktorların durumumun ciddi olduğunu söylemesiyle polisler beni yeniden hastaneye bırakıp gitti. Ameliyat oldum. Ağrılarım devam ediyor. Polisler bana ‘Dua edin sadece kafanızı kırdık, ayrı bir şey yapmadık’ dedi. Polisleri tanıyorum” ifadelerini kullandı.

‘Hepimize ters kelepçe taktılar’

Polis baskınında yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlatan Murat Sarı’nın kardeşi Azad Sarı, “Kardeşimi gözümüzün önünde darp ettiler. Evdeki erkekleri yere yatırıp, ters kelepçe yaptılar. Yengem kardeşimin işkence edilmiş fotoğraflarını çekince polis hakaret ederek, yengemden telefonunu aldı ve fotoğrafları sildi” dedi.

‘Suç duyurusunda bulunacağız’

Ağabeyinin kafatasında çatlak oluştuğunu belirten Sarı, ağabeyinin kendilerine haber verilmeden ameliyat edildiğini söyledi. Olayın peşini bırakmayacaklarını dile getiren Sarı, ağabeyinin raporlarını aldıktan sonra savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı.

‘Halkı cendereye almaya çalışıyorlar’

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç ise, “Bu tamamen Kürdistan’daki baskının geldiği noktadır. Yapılan işkence inkarcı politikanın değişmediğinin göstergesidir. İktidar bölgede kaybetmeye başlayınca halkın üzerine baskı politikasını geliştiriyor. Halkımız cendereye alınmış durumda” dedi.

‘Bu sadece bize yansıyan bunun gibi onlarca vaka var’

Türkiye’nin OHAL rejimi ile yönetildiğinin altını çizen Koç, şöyle konuştu: “Gözaltılar, ifade alma işlemi tamamen OHAL uygulamalarıyla yapılıyor. Türkiye çok daha katı ve totaliter rejimle yönetiliyor. Kürdistan’da bu uygulamalar iki kat daha şiddet ile uygulanıyor. Murat Sarı’nın işkence ile gözaltına alınması bunun sadece bize yansıyan kısmı. Onun dışında her gözaltında, her yönelimde bu tür vakalar ciddi şekilde yaşanıyor. Türkiye’nin nasıl bir totaliter rejime gittiğinin en önemli göstergeleri adliyeler, nezarethanelerdir.”

‘Yapanlar hukuk önünde hesap verecek’

Sarı ailesinin yaşadıklarının takipçisi olacaklarını belirten Koç, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı. Koç,”Bu hukuksuzluğu yapanlar demokrasi, önünde hukuk önünde mutlaka hesap verecek, bedelini ödeyecek, ödemek zorundadır. Girer, girmez bir insanın kafasını yarmak, sonra hastaneye atmak, bırakıp gitmek hiçbir hukuka sığmaz. Bu yaşanan durum bireysel bir durum değil. Bu Kürt halkına yönelik tavrın apaçık bir göstergesidir. Onun için peşini bırakmayacağız” ifadelerinde bulundu.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel