Connect with us

Makale

Serval kedisini camekana hapsetmek ‘mevzuata uygun’

Ankara’da bir alışveriş merkezinde camekan bölmede hapsedilen Serval kedisi için, Orman ve Su İşleri Bakanlığı “Mevzuata aykırı durum yok” dedi

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Ankara’da Nata Vega isimli alışveriş merkezinde camekan bölmeye hapsedilerek sergilenen Serval kedisi için soru önergesi verdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, söz konusu cam kafeslerin bulunduğu katın hayvanat bahçesi olduğunu belirterek, “Aqua Vega Hayvanat Bahçesi’nin 10 Nisan 2012 tarihinde Bakanlığın 9. Bölge Müdürlüğü’nce ruhsatlandırılmış olup işletmenin ruhsat süresi 23 Kasım 2022 yılına kadardır Denetimde mevzuata aykırı bir durum tespit edilmemiştir. Bulunan türlerin yasal yollardan elde edildiğini gösterir evraklar kayıtlarda mevcuttur” ifadesi kullanıldı.

Hükümet yaşamı istila etmeye çalışıyor

HDP Ağrı milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, önergesine verilen yanıtı şöyle değerlendirdi:

“Gelen yanıt, pek çok açıdan ilginç bir örnek oluşturuyor. Söz konusu işletme, hayvanat bahçeleri ile ilgili Yönetmelikte sıralanan koşullar göz önünde bulundurulduğunda ‘ev ve süs hayvanı’ bulunduran işletmeler kapsamında olmasına karşın, Bakanlık işletmenin hayvanat bahçesi olduğunu ve ilgili yönetmelikteki koşulları karşıladığını iddia etmiştir. Buna göre ilgili işletme, Serval kedisini bir camekânda sergileyerek, Yönetmelikteki ifade ile ‘yabani hayvanların doğal yaşam ortamındaki yaşam koşullarını’ koruma altına almış mı oluyor? Hükümet hayvanıyla, insanıyla, doğasıyla yaşamı bizzat istila etmeye, bu istilaya hamilik yapmaya devam ediyor.”

 

Günün Haberleri

More in Makale