Connect with us

Güncel

Serpil Kemalbay: ‘Tek umut ve alternatif biziz’

Serpil Kemalbay, “AKP’lileri de baskı altına alan bu rejim karşısındaki tek umut ve alternatif biziz” diye konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP 2’nci Konferansı’nda konuştu. Kemalbay, her sabah polis baskınlarıyla karşılaşıldığını belirtti ve , “kötülüğü ve savaşı her gün örgütleyenler var. Aslında zor ve kötü durumda olan bu kötülüğü örgütlemeye çalışan AKP’dir. Onların kurmayları, onların çalışanlarıdır. Ne yapsak da Erdoğan’ın döktüğü incileri toplasak diye akla karayı topluyorlar. Belki onlarda umutlarını bize bağladılar. Bu HDP bir an önce bu despot iktidarı devirse de rahat etsek diye düşünüyorlardır” diye konuştu. Kemalbay, “Bizim mücadelemiz onları da kurtaracak” dedi.

“Hipokrat yemini etmiş olanlar savaş iyi bir şey mi diyecek?”

TTB yöneticilerinin gözaltına alınmasına da değinin Kemalbay,  “Kendi geleceğini sağlamaya çalışan bu küçük yerleşim yerlerinden Türkiye yönetimi ne istiyor. Barıştan korkuyorlar. İşte TTB’ye yaptıkları utanmazca saldırı bunun göstergesidir. TTB ne dedi, savaş bir halk sağlığı sorunudur. Peki değil mi, savaştan dolayı 3,5 milyon insan yerlerinden yurtlarından olmadı mı, mülteci olmadı mı? Çocuklar ve kadınlar her gün bu savaşın altında ezilmiyorlar mı? Hipokrat yemini etmiş olanlar savaş iyi bir şey mi diyecek? Bütün Türkiye halkları savaşa hayır diyecek elbette” diye konuştu. Kemalbay, savaşın silah  tüccarlarının ve baronlarının çıkarları için yapıldığını belirterek, “Savaş halkları tahakküm altına almak, başka halkların yaşamlarını yağmalamak için yapılır” diye konuştu.

Geri adım atmayacağız

HDP’nin alternatif olduğu için saldırılara uğradığını vurgulayan Kemalbay, “Ama bu kadar saldırıya rağmen tek bir geri adım atmamamız bu nedenledir. O yüzden güçlüyüz ve o yüzden kararlı bir mücadele yürütüyoruz. AKP-Erdoğan iktidarı milli ve yerlicilikle, bu halkı bir deli gömleği içine sokmaya çalışıyor. Kürt düşmanlığı, Aleviliğe yönelik politikalarla, kadınları eve mahkum eden politikalarıyla… Bu politikaya karşı halklar bu gömleği yırtıp atmaya çalışıyor. Ne zaman halklar bu deli gömleğini yırtsa o zaman karşısında 12 Eylül, 28 Şubat’ı ve bugünkü yönetimi buluyor” dedi.

Ortak yaşamı inşa edeceğiz

AKP ve MHP arasındaki ittifak arayışlarına dikkat çeken ve “Bugüne kadar bize koalisyon ve ittifak kötüdür diyenler, bugün oturmuşlar koalisyon pazarlığı yapıyorlar” diyen Kemalbay, buna karşı kendi ittifaklarını geliştirdiklerini ve bununla yeni bir “Türkiye ve Kürdistan halklarının ortak yaşamını” inşa edeceklerini söyledi. “Bugüne kadar yürüttüğümüz mücadele dünya, Türkiye ve Kürdistan halklarının mücadelesinden devralınmıştır, bizim mücadelemiz de bundan sonrasına miras bırakacaktır” diyen Kemalbay, “şehadet, ölüm güzellemesinin” çözüm olmadığını söyledi.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel