Takip Et

Güncel

Serpil Kemalbay: Taybet Ananın mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz

Silopi’de sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitiren ve cenazesi 7 gün boyunca sokakta bekletilen Taybet İnan’ın anmasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay “Taybet Ana’ya yapılan katliamın hesabını sormamız hiçbir şekilde engellenemeyecektir” dedi

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Silopi’de katledilen ve 7 gün boyunca cenazesi yerde bekletilen Taybet İnan’ın anma etkinliğine katıldı.

Anma etkinliği Taybet İnan’ın vurulduğu yerde yapıldı. Kemalbay, anmada yaptığı konuşmada İnan’ın cenazesinin 7 gün sokakta bekletildiğini belirterek, “Bu aslında büyük bir insanlık krizidir. 19 Aralık 2015’te büyük bir insanlık krizi yaşandı. Bu insanlık krizi sadece Kürdistan’a yönelik değil, sadece Türkiye’ye yönelik değildi. Bütün dünyada hiç görülmemiş bir şekilde, tarihte görülmemiş bir şekilde bir insanın cenazesinin toprakla buluşmasının engellendiği bir durumla karşı karşıya kaldık.” dedi.

“Yapılanların hesabını mutlaka soracağız”

Kemalbay konuşmasında, yaşananların Kürt halkını sindirmeye ve korkutmaya yönelik bir politika olduğunu ifade etti ve “Bu politika da, burada şu anda bize yapılan müdahale de hukuksuzdur. Taybet Ana’ya yapılan katliamın hesabını sormamız hiçbir şekilde engellenemeyecektir. Burada bizlerin Taybet Ana’yı anması, bu çığlığı bütün dünyaya duyurmamız engellenemeyecektir. Taybet Ananın mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz. Yapılanların hesabını mutlaka soracağız. Burada yapılan hukuksuz müdahalenin de hesabını soracağız.” dedi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler