Connect with us

Güncel

Serpil Kemalbay: Hevesiniz kursağınızda kalacak

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “Hevesiniz kursağınızda kalacak. Biz halkların partisiyiz. Halkların bahçesi olan bu ülkede birlikte yaşayacağız” dedi

HDP’nin 11 Şubat’ta Ankara’da düzenleyeceği 3’ncü Kongresi öncesinde konferansları devam ediyor. Marmara Bölge Konferansı’nda konuşan Serpil Kemalbay, “434 gün sonra ilk defa elini sıkabildik. AKP-Saray rejimi en çok korktuğu siyasi rakibini yok etmek. Onun için elinden geleni yapıyor. Biz de bu saldırılar karşısında direniyoruz. Dünde bu direnişi ortaya koyduk. Onların gücü bize yetmez. Bizler kadın, doğa mücadelesinin öznesiyiz” dedi.

“Halk düşmanlarının işbirliğine karşı demokrasiyi yükselteceğiz”

AKP’nin amacının 7 Haziran’dan bu yana halkların ortaya koyduğu direnişi ezmek olduğunu söyleyen Kemalbay, “Bir de sarıldığı başka bir şey var. Erdoğan-Bahçeli sarılmasıdır. İkisini de darbeler besledi. Birini 80 darbesi, diğerini 28 Şubat darbesi besledi. Bu ülkenin bütün varlıklarının yağmalanması için birbirlerine sarıldılar. Biz de demokrasi güçlerini bir araya getirmek, halk düşmanlarının iş birliğine karşı demokrasiyi yükseltmekle görevliyiz” diye konuştu.

“Elinden tutacak bir dostu yok”

HDP’li vekillere verilen hapis cezalarına değinen Kemalbay, AKP’nin dış politikasında da elinden tutacak bir dostu kalmadığını belirtti ve şunları ifade etti; “Elini tutacak bir dostu kalmayan iktidar, ülkelere ziyaret gerçekleştirmek için füze ve silah anlaşmaları yapıyor. ‘Barışı sabote eden biz değiliz’ diyorlar. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Ortaya çıktı ki AKP iktidarı barış müzakeresi değil, Kürt hareketini tasfiye etmek için çalışıyormuş. Kürt halkı özgürlüklere, demokrasiye kavuşmasın diye bütün bu gürültü. Buna gücü yetiyor mu? Hayır. Yetmiyor. Sadece bir algı çalışması yapıyorlar. Bu politikaları teşhir etmek ve Türkiye halklarının birlikteliğini sağlamakla görevliyiz.”

“Hevesiniz kursağınızda kalacak”

“HDP’nin içinde bölünme var” iddialarına da yanıt veren Kemalbay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Elleriniz kursağınızda kalacak. Biz halkların partisiyiz. Halkların bahçesi olan bu ülkede birlikte yaşayacağız. Ve asla bundan geri adım atmayacağız. ‘Vurduk mu oturturuz’ diyorsunuz ama bu politikanız sadece bir retoriktir. Siz artık varlığınızı sürdüremezsiniz. Çünkü HDP var, Demirtaş, Yüksekdağ ve bizler varız, milyonlar var.”

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel