Takip Et

Güncel

Serbest bırakılan gazetecilere savcılık itirazı ile yeniden gözaltı

Adli kontrolle serbest bırakılan Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel ve Yeni Yaşam gazetesinden Aydın Keser gözaltına alındı, Ferhat Çelik de ifadeye çağrıldı.

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, hakkında tutuklama kararı verildiğini açıkladı. Ağırel, önceki gün Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubu paylaşımı nedeniyle önceki gün ifade vermiş, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Ağırel, hakkındaki tutuklama kararını Emniyet Müdürlüğüne giderken çektiği bir video ile duyurdu: “Ankara’da Kitap fuarındaydım. Dönüşte üzücü bir olay öğrendim. Savcılık benim hakkında yeniden tutuklama kararı vermiş. Polisler de tutuklama kararını gece 4.30’da yapmaya karar vermiş. Evime gidip beni bulamayınca eski kayınvalidemin evine baskın yapmışlar. Eski kayınbiraderime de tutanak imzalamanız lazım diyerek Vatan Caddesi Emniyet Müdürlüğü’ne çağırmışlar. Orada neredeyse esir tutmuşlar. 3-4 defa ne zaman geleceksin diye beni aradılar. Şu anda da Vatan Caddesi’ne gidiyorum, muhtemelen tutuklayacaklar beni. Yeni bir dosya mı bilmiyorum, cuma günkü davadan mı yoksa başka bir şeyden mi bilmiyorum, her şeyi bekliyorum.”

Yeniçağ gazetesi de “Yazarımız Murat Ağırel hakkında bu sabaha karşı gözaltı kararı verildi. Ağırel, şu anda İstanbul Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne gidiyor” açıklamasını yaptı.

Yeni Yaşam’a da yeniden gözaltı

Aynı soruşturma kapsamında ifadesi alınıp adli kontrolle serbest bırakılan Yeni Yaşam Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser de savcılık itiraz üzerine gözaltına alındı.

Aydın Keser, bu sabaha karşı evine yapılan baskınla gözaltına alınarak Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik de emniyete ifade vermeye çağrıldı. Çelik sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Emniyet beni evde bulamayınca aradı. Savcı serbest bırakılmamıza itiraz etmiş. Avukatımla birlikte Vatan Emniyet’e gidiyoruz. Musa Anter’den aldığımız meşaleyi asla bırakmayız. Gerçekler karanlıkta kalmayacak ilkemizden sapmayacağız. #GazetecilikSucDegildir” dedi.

Türkiye’nin Libya’da yürüttüğü operasyonlar sırasında MİT mensubu olduğu belirtilen bir albayın hayatını kaybettiğine dair bilgileri haberleştiren Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç 5 Mart’ta tutuklanmıştı. Ertesi gün ifadeye çağrılan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan da 6 Mart’ta tutuklandı.(BİANET)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler