Takip Et

Emek

Sendikalardan Erdoğan’ın sözlerine tepki: ‘Krizin üstünü örtemiyorlar’

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın işsizliği “İş gücüne katılım oranının eskisine göre fevkalade yükselmiş olmasına bağlayan sözlerine tepki gösteren sendika temsilcileri, gerçeğin perdelendiğini söyledi

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) partisinin grup toplantısında işsizlik oranlarına dair sarf ettiği “Bunun sebebi bizim istihdam oluşturamamış olmamız değil, iş gücüne katılım oranının eskisine göre fevkalade yükselmiş olmasıdır” sözlerine sendikalardan tepki geldi. Erdoğan’ın gerçekleri gizlemeye çalıştığını ifade eden sendika temsilcileri, işçileri örgütlü mücadeleye çağırdı. 

‘İşsizlik ile mücadelede başarısızlar’

Erdoğan’ın açıklamalarını akla ziyan bir açıklama olarak niteleyen Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, işsizlerin normal olarak iş araması gerektiğini ifade etti. İstihdamın daraldığına dikkati çeken Saygılı, “İstihdam daraldıkça işsizlik ordusuna yeni işsizler katılıyor. Gelmiş olduğumuz aşamada 7 milyon işsiz söz konusudur. Dolayısıyla AKP hükümetinin işsizlik ile mücadele konusunda başarısız olduğunu görüyoruz” dedi. Yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını söyleyen Saygılı, “Tamamen günü kurtarmaya yönelik bir açıklama yapıldı. Kriz giderek derinleşiyor, yaşanan kriz fabrikalara yansıyor. Yapılan açıklamada iktidarın çaresizliği ve kendisini sorumluluktan kurtulma çabası var. Gerçekler cumhurbaşkanının açıkladığı gibi değil tam tersi bir durum yaşanıyor” diye belirtti.

‘1 milyon inşaat işçisi işsiz’

Erdoğan’ın gündemi geçiştirmek için böyle bir açıklama yaptığını ifade eden DİSK’e bağlı Devrimci Yapı, Yol ve İnşaat İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) Genel Başkanı Özgür Karabulut da “Sadece inşaat iş kolunda son 1 senede 1 milyona yakın işçi işsiz kalmış durumda. İnşaatlar durmuş sadece rakamlara bile baktığımızda işçilerin çalışma yaşamının dışına düştüğünü görüyoruz. Her yerde işten çıkarmalar var bunu görmeyip, işçilerin iş aradığı için işsizliğin yüksek olduğunu söylüyor” diye belirtti. 

‘Sahipsiz köyde at koşturuyorlar’

Yaratılan bir istihdam olmadığını vurgulayan Karabulut, “İŞKUR teşvikleri ile kimi sektörlerde geçici işçiler alınıp, işsizliği rakamsal olarak düşük gibi göstermeye çalışıyorlar. Gerçek anlamda işsizlik dağ gibi büyüyor, her 4 gençten 2 tanesi işsiz, kadın işsizliği artmış durumda. İşsizlik arttıkça güvencesizlik ve çalışan işçilerin hakları tırpanlanıyor” diye konuştu. Açıklamanın işsizlik sorunun özüne inen bir yaklaşım olmadığını belirten Karabulut, “Nasıl ki damat ekonomik kriz ile ilgili açıklama yapanlara terörist suçlaması getiriyor. Yarında işsizlik vardır diyenlere aynı suçlamayı getirebilirler. Bu açıklama tamamen toplumu kontrol altında tutmak için yapıldı” dedi. İşsizliğe karşı verilen mücadelenin yetersiz olduğunu vurgulayan Karabulut, işçilerin bu örgütlülüğü karşısında iktidarın sahipsiz köyde dilediği gibi at koşturduğunu söyledi. 

‘Fatura işçilere kesiliyor’

Dünyada ve Türkiye’de ekonomik krizin ağırlaştığını ifade eden Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası İstanbul Temsilcisi Okan Karaca, “Bu kriz ile birlikte özellikle tekstil sektöründe yoğun bir şekilde işçi çıkarmaları yaşanmakta. Sonuçta bu ülkenin cumhurbaşkanı biz iş veriyoruz ama işçiler iş beğenmiyor da diyebiliyor. Bunun hiçbir gerçekliği yoktur. Bugün ki koşullarda da Erdoğan krizin faturasını işçilere kesiyor” ifadelerinde bulundu. Krizin faturasını ödememek için örgütlü mücadele etmek gerektiğini hatırlatan Karaca, şöyle dedi: “İktidar bu tür açıklamalar ile suçun iktidardan kaynaklı olmadığını, işçilerden kaynaklı olduğunu söylüyor. Ülkede özelleştirmeler yapan, fabrikaları kapatanda bizzat iktidarın kendisidir.” 

‘Krizin üstünü örtemiyorlar’

Krizin üstünün geçmiş dönemlerde ki gibi örtülemediğini sözlerine ekleyen Karaca, şunları dile getirdi: “Krizi emekçilerin fark etmemesi için savaşlar çıkarttılar. Özellikle Suriye müdahalesi ile insanların krizin etkisini hissetmemesi için milliyetçi duyguları kabarttılar. Ama artık gelinen noktada işsizlik sorununu hiçbir şekilde gizleyemiyorlar.” 

‘İşsizliği çözüm üretilsin’

Erdoğan’ın açıklamalarının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) verilerine dayandığını ortaya koyan Sosyal-İş Sendikası İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamada ise, “Rakamlar yanlış değil. İşsizler ve halen çalışmakta olan insanların sayısını, çalışma çağındaki nüfusa böldüğünüzde bu oranı bulursunuz. Ama bizim sorunumuz işsizliğe çare üretmek ve istihdam yaratıcı yatırımlarım yapılmasıdır. Genç işsizlikte yüzde 27.4’e ulaşmış olan tehlikeye ve haksızlığa çözüm üretmek olmalıdır” denildi. 

İşsiz sayısının 6 milyon 898 bin kişiye ulaştığı hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi:  “Her işsizin 3 kişilik bir ailesi olduğunu kabul edersek, işsizlik 20 milyon kişiyi etkilemekte olduğunu görürüz. İşgücüne katılım oranının yüksek olması, işsizliğin azaldığı anlamına gelmiyor, bunu en çok da işsizler farkındadır.” 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler