Connect with us

Güncel

Selvi: Erdoğan tasfiyesi sonra Gül ve Babacan

Abdulkadir Selvi, Abdullah Gül’ün Erdoğan tasfiyesi sonrası geçiş sürecinde cumhurbaşkanı olacağı ve Ali Babacan’ın da ekonomiyi üstleneceğinin konuşulduğunu aktardı

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde Abdullah Gül’ün Erdoğan tasfiyesi sonrası geçiş sürecinde cumhurbaşkanı olacağı ve Ali Babacan’ın da ekonomiyi üstleneceğinin konuşulduğunu aktardı.

Abdulkadir Selvi yazısında, Abdullah Gül’ün Gezi/Haziran Ayaklanması’ndan bu yana Tayyip Erdoğan’ın karşısından olduğunu belirtti.

Selvi yazısında şunları ifade etti;

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Kasım 2017 tarihli grup toplantısında, AK Parti içinde sureti haktan görülenler var” demişti. O zaman neyi kastediyor diye kulak kabarttım. ABD’de Erdoğan düşmanlığının tavan yaptığı, Amerika Erdoğan’ı tasfiye edecek söylentilerinin dolaştığı, Zarrab davasının bir kâbus gibi Türkiye’nin üzerine çöktüğü günlerdi. İstanbul iş çevrelerinden pişen, Ankara’ya düşen bir modelden söz ediliyordu. Kulislerde, “Geçiş sürecinde Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olsun. Ekonomi yönetimini Ali Babacan üstlensin. Erdoğan ve ailesinin hukuku korunsun” söylentisi dolaşıyordu. İlk duyduğumda, Bu bir senaryo değil, Erdoğan’a karşı darbe girişimi” dedim. “Erdoğan’ın tasfiyesi amaçlanıyor. Ancak hesap etmedikleri bir şey var. Erdoğan bununla mücadele eder” diye tepki gösterdim. Erdoğan’ı tasfiye planları hazırlayanların Erdoğan’ı tanımadıkları belliydi. Darbeye boyun eğmeyen adam, senaryolara mı eyvallah diyecekti. Ancak onların Gül ve Babacan’ı tanıdıklarından da emin değildim. Gül ve Babacan’ın bu tür senaryolardan haberleri yoktu. O nedenle ciddiye alıp, yazmadım. Peki bugün neden yazma gereği duydum? Ne o gün ne bugün Gül ve Babacan’ın bu tür ara rejim modellerinin içinde, yanında, yöresinde olmadığından eminim. Ancak belli ki Erdoğan’ı tasfiye etmek isteyenlerin Abdullah Gül’e sarılması AK Parti’de bir rahatsızlığa yol açmış. Bu tür yanlış algılara son verecek kişi ise Abdullah Gül’den başkası değil. Tabii isterse.”

Günün Haberleri

More in Güncel