Takip Et

Güncel

Selçuk Mızrak’lı hakkında 15 yıl hapis istemi

Savcılık, kayyum darbesiyle görevden alınmasının ardından tutuklanan Adnan Selçuk Mızraklı için 15 yıla kadar hapis istedi

Kayyım darbesiyle görevden alınan ve ve tutuklu yargılanan Amed Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın yargılandığı davanın ikinci duruşması 10 Şubat’ta görülecek.  Mızraklı ‘Örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne esas hakkındaki mütalaasını sundu.  Savcılık mütalaasında suça konu edilen etkinliklerin çoğu siyasi Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışmaları. Savcılığın hazırladığı mütalaada Demokratik Toplum Kongresi KCK’nin çatı yapılanması olarak yer aldı. Mızraklı’nın DTK’de  yaptığı çalışmaların tümü suça konu edilmiş durumda.

Mızraklı’ya ‘Kürt Ulusal Birliği’ suçluması

Suçlamalar bununla sınırlı değil. Mızraklı’ya yöneltilen suçlamalar arasında  ‘Kürt ulusala birliği’ sağlama girişimi de bulunuyor. Mütalaaya göre Mızraklı DTK üyeleri ile birlikte katıldığı toplantılarda,  dört ülke toprakları üzerinde Kürt ulusal birliğini sağlayarak devletin birliğini-bütünlüğünü bozmak, toplumsal ayrışmaya sebep olma suçu işledi. Mızraklı’nın DTK çalışmaları kapsamında genel kurul, daimi meclis ve komisyonlarda görev aldığının belirtildiği mütalaada, katılığı toplantılar, basın açıklamaları  ve tüm siyasi faaliyetler suç sayıldı.

Savcılık 15 yıl hapis istedi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dosyaya sunduğu mütalaada itirafçı Berna A’nın verdiği ifadelerde yer aldı. Berna A’nın Mızraklı’yı fotoğraftan teşhis ettiğinin belirtildiği mütalaada Mızraklı’nın 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında DTK içerisinde aktif olarak yer aldığı, Mızraklı’nın savunmasında DTK içerisinde faaliyet gösterdiğini kabul ettiği, sosyal politikalar komisyonunda üye olduğunu beyan ettiği aktarıldı.  Mütalaasında iddianamede yer alan suçlamaları sıralayan savcılık, “Örgüt Üyeliği” suçlamasıyla Mızraklı’ya 7,5 yıldan, 15 yıla kadar hapis cezası verilmesi yönünde karar verilmesini istedi

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler