Takip Et

Güncel

Şekibe Çelenk yaşamını yitirdi

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’n avukatı Halit Çelenk’in hayat arkadaşı Şekibe Çelenk yaşamını yitirdi

1968 gençlik hareketi önderleri ve THKO kurucuları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın avukatlığı üstlenen Halit Çelenk’in eşi, “Denizlerin Şekibe Ablası” Şekibe Çelenk hayatını kaybetti.

“Denizlerin Şekibe ablası” olarak bilinen Şekibe Çelenk bugün Karşıyaka Mezarlığı 2 No’lu Kapı’da bulunan ve 60 yılını birlikte geçirdiği “Denizlerin avukatı” olarak tarihe geçen Halit Çelenk’in mezarına defnedileceği öğrenildi.

‘Umudum gençlerde ve onların devam ettirdiği mücadelede’

Çelenk, Denizlerin idamı ve hayat arkadaşı Halit Çelenk’i kaybedişine ilişkin şunları söylemişti:

“12 Mart askeri cuntası ülkenin üzerinden bir silindir gibi geçti. Deniz, Yusuf ve Hüseyin idam edildiler. Onları asanları ve astıran Adalet Partisi iktidarını ve Demirel’i hiç affetmedim. 12 Eylül cuntası sevgili oğlum İlhan başta olmak üzere bir sürü genci yok etti. Yine cezaevlerine yetişmek zorunda kaldık Halit (Çelenk) ile birlikte. Geçen yıl yarin yanağından gayri her şeyi, güzel günlerin geleceğine dair inancımı paylaştığım, eşim, yoldaşım, meslektaşım Halit’i yitirdim. Zor ama dolu dolu geçen, mücadeleyle örülmüş bir yaşamdı Halit’le birlikte geçirdiğimiz 65 yıl. Onu özlüyorum. Umudum gençlerde. Ve onların vermeye devam ettikleri bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler