Takip Et

Güncel

SEGBİS’i kabul etmeyen Grup Yorum üyesine gardiyan saldırısı

Grup Yorum üyesi Emel Yeşilırmak, SEGBİS’le mahkemeye bağlanmayı reddettiği için gardiyanlar tarafından darp edildi

Silivri Hapishanesi’nde 4 aydır tutuklu bulunan Grup Yorum üyesi Emel Yeşilırmak’ın, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) duruşmaya katılmayı reddettiği için gardiyanlar tarafından darp edildiği öğrenildi.

Yeşilırmak’ın 25 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Anadolu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya SEGBİS’le katılmaya zorlandığı, bu durumu reddettiği için de darp edildiği ve burnunun kanadığı belirtildi.

‘Burnuna yumruk atılmış’

Konuya dair bilgi veren Yeşilırmak’ın avukatı Didem Baydar Ünsal,  Yeşilırmak’ın duruşmaya huzurda katılmak ve avukatlarına haber verilmesini istediğini ancak talebinin karşılanmadığını ve darp edilerek zorla SEGBİS’le duruşmaya katıldığını belirtti. Ünsal, şunları aktardı: “Avukatlarına haber vermeden, SEGBİS’le çıkarılıyor ve zorla götürülüyor. Ama bu zorla götürülme işkence seansına dönüşüyor. Tekme, tokat Emel’ dövüyorlar. Dönüşte burnuna yumruk atılmış ve burnu saatlerce kanamış. Muhtemelen Silivri Hapishanesindeki kamera kayıtlarında vardır.”

‘Kollarını ters kelepçelemişler’

Ünsal, Yeşilırmak’ın SEGBİS’le bağlanacağı odaya götürüldükten sonrada kötü muamelenin devam ettiğini belirterek, “Mahkeme başkanının da talimatlarıyla ‘kafasını kaldırın, sorun bakalım ne diyormuş, susma hakkını mı kullanıyor’ şeklinde Emel’i savunma yapmaya zorlamışlar. Hem avukatsız olduğu halde hem de yüz yüze ifade vermek istediğini söylediği halde. Bu sırada da arbede yaşanmış. Kollarını ters kelepçelemişler, darp etmişler. Sonrasında da duruşmayı ‘durmadan slogan attı, cevap vermedi’ diyerek duruşmayı kapatmışlar” dedi.

‘HSK’ye şikayet edeceğiz’ 

Olaydan bir gün sonra müvekkili Emel Yeşilırmak’ı ziyaret ettiğini belirten Ünsal, “Görüşe gittiğimde üzerindeki kan izlerini gördüm. Kot pantolonunda kan izleri vardı. ‘Özellikle yıkamadım ve size göstermek istedim’ dedi. Biz hakimin reddi talebini isteyeceğiz. Çünkü taraflı, düşmanca bir tutum sergiliyor hakimlik bir an önce ceza vermek için. Mahkeme başkanı işkence talimatı veriyor, savcıda bunu izliyor. Onları HSK’ye şikayet edeceğiz ve dosyadan da el çekmelerini isteyeceğiz. Gardiyanlar da kanunsuz emre uydukları için onlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

‘Yine zorla getirilme kararı vermişler’

Mahkemenin bir sonraki duruşmayı 15 Mayıs tarihine ertelediğini belirten Ünsal, “Bir sonraki duruşma içinde SEGBİS’le getirilmesine karar verdi. Kendi isteğiyle SEGBİS odasına gelmek istemediği durumda ise 694 sayılı KHK’nin 147’nci maddesini dayanak göstererek SEGBİS odasına zorla getirileceği yönünde mahkeme karar vermiş” diye belirtti. 

Aile suç duyurusunda bulundu 

Emel Yeşilırmak’ın ablası Gülçin Sönmez de kardeşine gönderdikleri mektup, kıyafet, bağlama gibi eşyaların gerekçe gösterilmeden verilmediğini söyleyerek, başta iletişim hakkı olmak üzere birçok hak ihlalinin olduğunu söyledi. Sönmez, kendisinin ve annesinin Emel Yeşilırmak’ın gardiyanlar tarafından darp edilmesiyle ilgili Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Kaynak: M/A

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler