Takip Et

Güncel

Seçimin şaibeli olduğunu söyleyen AKP-MHP, “şaibe araştırılsın” önergelerini reddetti

Muhalefetin seçimlerdeki şaibelerin araştırılması konusunda Genel Kurul’a sunduğu Meclis araştırma önergeleri, AKP- MHP tarafından reddedildi

Seçimlerde şaibe olduğunu ileri sürerek, İstanbul seçimlerine itiraz eden AKP- MHP, seçimlerde şaibe yaratan durumların etkili olarak araştırılması talebiyle muhalefetin Genel Kurul’a sunduğu araştırma önergelerini reddetti.

HDP: Sadece AKP-MHP itirazları kabul ediliyor

HDP Grubu’nun sunduğu önergenin gerekçesinde, seçim öncesi yaşanan usulsüzlüklerle seçim sonrası yapılan itirazların reddedilmesine dikkat çekildi. Önergede, Türkiye’nin seçim güvenliğinin tartışılmalı bir hale geldiği belirtilerek, “Sadece AKP-MHP bloğunun itirazları ve bu itirazların kabulüyle bir süreç yürütülmüş olması seçime ve sonuçlarına neden gölge düştüğünü ortaya koymaktadır” denildi.

İYİ Parti Grubu’nun YSK’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi yönünde aldığı kararın doğuracağı sonuçların ve 24 Haziran seçimleri ile 16 Nisan referandumunda görev yapan sandık kurulları incelenmesi ve listelerdeki benzerliğin araştırılarak kamuoyunun aydınlatılması amacıyla verdiği önerge de reddedildi.

Önergenin gerekçesine ilişkin söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıraliolğu, “ YSK’den böyle bir karar beklemiyorduk. Bekliyorduk ki bavul bavul itirazlara konu olan onca evrakın arasından bize şöyle bir şey densin: ‘Sayılan, suiistimale konu olmuş, millet iradesinin gaspına sebep olmuş bu suiistimallerin seçim sonucunu değiştirme sayısı tespit edilmiştir, dolayısıyla seçimlerin yenilenmesi.’ Buna kimse itiraz edemezdi. Bu açıklanan gerekçeden daha itibarlı olan gerekçe şuydu, şu açıklanan gerekçeden: ‘Cumhurbaşkanlığı makamı partisi adına verilmiş oyların gadre uğradığını düşünüyor, Sayın Cumhurbaşkanımız seçimin yenilenmesini istiyor.’ Bu gerekçe, sadece bu gerekçe daha hatırı sayılır bir gerekçedir. Yani Cumhurbaşkanlığının hatırını böyle münasebetsiz bir gerekçeden daha çok sayarım ben” diye konuştu.

CHP Grubu da seçimlerin şaibeden uzak, aleniyet kuralları çerçevesinde geçmesinin sağlanması, güvenilir ve şeffaf yapılmasının sağlanması amacıyla Meclis araştırması önergesi verdi.

CHP’li Tanrıkulu: YSK AKP’nin aparatına dönüşmüş

Önerge üzerine konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “İstanbul sizin iktidarınız döneminde aynı zamanda Kafkasya bakımından, Afrika bakımından ve Orta Doğu bakımından İhvan’ın, El Kaide’nin lojistik merkezi hâline geldi ve bunları besleyen güçler de Büyükşehir üzerinden örgütlendiler. O nedenle, İstanbul sadece İstanbul seçimleri değildi. Ve bunun üzerine inşa ettiğiniz bir kurgu vardı, o kurgu üzerine de bu seçimleri maalesef ama maalesef 36 gün boyunca askıda bıraktınız ve sizin güncel ihtiyaçlarınıza göre, yerel ihtiyaçlarınıza göre karar verme organına dönüşen Yüksek Seçim Kurulu tarafından da bu karar maalesef dün alındı. Evet, Yüksek Seçim Kurulu, maalesef AKP’nin bir aparatına dönüşmüş durumda” dedi. (M/A)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler