Takip Et

Dünya

Seçimde şaibe iddiası: ‘Otoriter liderin tipik düşünme biçimi’

Dünya basınının 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili analiz-yorumları devam ediyor. Almanya basınından FAZ gazetesi Erdoğan’nın kaybetmeyi hazmedemediğini yazdı

Almanya gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), 31 Mart’ta Türkiye’de düzenlenen yerel seçimlerle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Erdoğan’ın kaybetmeyi hazmedemediğini sayfalarına taşıdı.

Yorumlarının devamında şunlara yer veren FAZ “Hayır, ona göre neden yalnızca kriminal manipülasyonlar olabilir.” “Bu, güç kaybının her biçimini bir suç olarak algılayan otoriter liderin tipik düşünme biçimi aslında. Demokrasi ise, yalnızca o kazanırsa demokrasi.”

Erdoğan Seçimleri Tekrarlatmak İstiyor

“Yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul’un kaybedilmesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canını acıtacağından herkes emin olabilir. Özellikle de ‘kendi’ AKP’sinin ekonomik metropol İstanbul’da, bundan 25 yıl önce yükselişinin başladığı yerde, (küçük bir farkla) kaybetmesi, Erdoğan’a öyle rahat vermiyor ki kendisi “yaygın usulsüzlük” ve “organize hileden” bahsediyor. Belli ki Erdoğan seçim kurulları üzerindeki baskıyı artırmak ve böylece en azından memleketi İstanbul’da seçimi tekrarlatmak istiyor.”

Erdoğan’a Göre Yalnızca Kriminal Manipülasyonlar Olabilir

“Seçimi kazanan parti olan CHP’nin suçlamaları reddetmesi ve Erdoğan’ı demokrasiyi yok etmekle suçlaması, anlaşılır bir durum. 2016 darbe girişiminden bu yana yetkilerini kapsamlı bir biçimde genişleten Cumhurbaşkanı, AKP mağlubiyetinin nedeninin seçmenin -örneğin ekonomik vaziyet nedeniyle- memnuniyetsizliği olduğunu anlamak istemiyor. Hayır, ona göre neden yalnızca kriminal manipülasyonlar olabilir. Bu, güç kaybının her biçimini bir suç olarak algılayan otoriter liderin tipik düşünme biçimi aslında. Demokrasi ise, yalnızca o kazanırsa demokrasi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler