Takip Et

Güncel

Sebze fiyatlarındaki enflasyon oranı asgari ücret zammının 5 katı!

TÜİK istatistikleri, sebzedeki fiyat artışları ve pahalılığın tarihi rekorda olduğunu ortaya koydu. İstatistiklere göre, yıllık sebze enflasyonu yüzde 94,7 oldu

TÜİK istatistikleri, sebzedeki fiyat artışları ve pahalılığın tarihi rekorda olduğunu ortaya koydu. İstatistiklere göre, yıllık sebze enflasyonu yüzde 94,7 oldu.

Tüketici Hakları Derneği ise konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında “Bu durum, yüzde 80’den fazlasının yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan toplum kesimlerinde yetersiz ve dengesiz beslenmenin artışına neden olacaktır. Özellikle, yoksulluk sınırının altında yaşayan tüketiciler, zaten, dana eti, kuzu eti, koyun eti ile peynir ve tereyağ gibi süt ürünlerine erişemiyor ve sebze ile beslenmeye ağırlık vermek zorunda kalıyorlardı. Artık, son bir yıllık süre içerisinde her geçen gün pahalı hale gelmesi nedeniyle, sebzeye de erişemez oldular” yorumunu yaptı.

Veriler tarım politikalarının iflası şeklinde yorumlanırken, sebzede fiyat artışı maaş artışının ortalama 4.7 katına ulaştı. Artık, tüketiciler en önemli ve temel besin kaynaklarından olan sebzeye yeterince erişemiyorlar.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler