Takip Et

Güncel

Sebahat Tuncel’e 15 Gültan Kışanak’a 14 Yıl Hapis Cezası Verildi!

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in tutuklu yargılandıkları davada haklarında hapis cezası verildi

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in tutuklu yargılandıkları davada haklarında hapis cezası verildi. Kışanak hakkında 14 yıl 3 ay, Tuncel hakkında ise 15 yıl hapis cezası verildiği öğrenildi.

Kışanak, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Ekim 2016’da; Tuncel ise aynı yılın kasım ayında tutuklanarak hapishaneye gönderilmişti.

Haklarında hazırlanan iddianamede, “örgüt kurma ve yönetme”, “gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiaları ile yargılanan Kışanak için 230, Tuncel içinse 145 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Yaklaşık iki yıldır süren yargılamada önceki duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, Kışanak’ın “örgüt kurma ve yönetme” iddiasıyla 22,5 yıl, Tuncel’in ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla 15 yıl ile cezalandırılmasını talep etmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler