Connect with us

Güncel

Sebahat Tuncel: Yaptıklarımın arkasındayım

Sebahat Tuncel, duruşmada yaptığı savunmada, yargının baskı nedeniyle adil karar vermediğini söyleyerek, “Bu yargı sadece iktidarın yargısı değil” dedi

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP Eş Genel Başkan Yarımcısı Aysel Tuğluk’un, 2013 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutladıkları gerekesiyle haklarında açılan davanın 3’üncü duruşması bugün görüldü.

Kandıra F Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Tıncel ve Tuğluk Urfa’da 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya SEGBİS yoluyla katıldı.

Tuncel duruşmada, “Siyasi konjonktüre göre davalar yürümektedir. 2013 yılında Sayın Abdullah Öcalan’la devlet adına yine HDP’lilerin de yer aldığı heyetle birlikte görüşmeler yapıldı. Kürt sorununun barışçıl yönden çözüleceğine dair bir umut oluşmuştu. Ancak daha sonra siyasi ortam değişti, müzakere masası devrildi. OHAL kapsamında örgütlenme özgürlüğü, düşünce özgürlüğü ortadan kalkmıştır. İktidarı eleştirdiğim için hakkımda 20 -30 tane dava var” dedi.

Yargının da üzerindeki baskı nedeniyle adil karar vermediğini söyleyen Tuncel, “Bir siyasetçi olarak yaptıklarımın arkasındayım. Bizim siyasetimiz iktidarın hoşuna gitmeyebilir. Bir yerde adalet yoksa barış da yoktur. Barış yoksa özgürlük yoktur. İddianameye konu olan kutlamayla ilgili o tarihlerde izin alınmıştır. O tarihte suç olmayan eylemler şimdi suç olarak karşımızı çıkıyor. Biz bu halkın içinde olduğumuz için yargılanıyoruz. Bu yargı sadece iktidarın yargısı değil” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk savunma yapmak için ek süre talep ederken, duruşma 8 Mart’a ertelendi.

 

Günün Haberleri

More in Güncel