Takip Et

Güncel

SDG Komutanı Kobane: Şam yönetimi ile olumlu gelişmelere şahit olacaksınız

SDG Komutanı Mazlum Kobane, Şam yönetimi ile görüşmelere ilişkin Rusya’nın, Şam yönetimi ile “Özerk Yönetim” arasında arabuluculuk rolünü oynamaya hazır olduğuna belirterek “önümüzdeki günlerde bu konuda olumlu bir gelişmeye şahit olacaksınız” dedi.

Kobane, “Türk istilasının amacı sekiz sene içerisinde elde edilen başarıları ortadan kaldırmak ve Özerk Yönetimi yok etmekti” dedi. Kobane “Kuzey ve Doğu Suriye bölgesindeki tüm bileşenler gerçek düşmanın kim olduğu konusunda hemfikirdi ve saldırılar karşısında da birleşti. Dolayısıyla Türkiye’nin saldırılarının sonuçlarından birisi de, Kuzey ve Doğu Suriye bölgesinin tüm bileşenleri arasındaki birliğin daha da sıklaşması oldu. SDG, büyük bir sınavdan geçti ve farklı kesimlerden oluşan bütün savaşçıları arasındaki birliği koruyabildi” diye konuştu.


“Şam yönetimi ile kapsamlı bir askeri anlaşmamız yok”

Türkiye’nin harekâtına karşı Şam yönetimi ile koordinasyon içinde hareket ederek askeri güçleri birleştirmeyi ve işgale karşı Suriye ordusunun sınır hatlarında varlığını talep ettiklerini kaydeden Kobane, “Şam yönetimi ile kapsamlı bir askeri anlaşmamız yok, biz sadece Türkiye’nin istilasına karşı ortak mücadele etmeyi kabul ettik. Kuzey Suriye’deki askeri konseyler kendi topraklarını korumak için bölgedeki Kürt, Arap, Süryani, Ermeni halklarının kendi evlatlarından oluşuyor” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler