Takip Et

Güncel

SDG ile Şam arasında yapılan askeri anlaşmanın içeriği

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik başlatmış olduğu askeri işgal saldırısından sonra Suriye Demokratik Güçleri ile Suriye Ordusu arasında varılan mutabakat neleri kapsıyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bölgeden askerlerini çekmesiyle birlikte, Türkiye’nin Rojava’ya işgal saldırısı başlatması sonrası ŞAM-SDG arasında varılan mutabakat sonucu Suriye Ordusu sınır hattına yöneldi. Şam ile SDG arasında yapılan uzlaşılan noktaların ayrıntılarını neler?

Rojava’yı kontrol eden SDG, Şam yönetimiyle anlaştı; Suriye ordusu askerleri 2012’den bu yana ilk kez bölgeye dönmeye başladı. Peki Şam ile Kürtler arasındaki anlaşma neyi kapsıyor?

‘Suriye Ordusu Tüm Sınır Hattında Konuşlanacak’

Suriye’nin kuzeyini yöneten Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’ndan dün gece yapılan açıklamada, Suriye ordusunun Türkiye sınırına konuşlanacağı belirtildi; ‘Suriye’nin kuzeyindeki Kürt liderliğinin, Suriye ordusunun bütün sınır hattı boyunca konuşlanmasını ve sınırların bu şekilde korunmasını kabul ettiği’ ifadeleri yer aldı.

‘Siyasi Meseleler Sonra Ele Alınacak’

Dış basına konuşan Kürt yetkililer ise anlaşmanın şu an için sadece askeri içeriği olan bir ‘ön mutabakat’ olduğunu söylüyor. Reuters’a konuşan kaynaklar, siyasi konuların daha sonra ele alınacağını söyledi.

Buna göre, anlaşma uyarınca hükümet güçleri sınır bölgelerine batıda Menbic, kuzeydoğuda da Derik’ten giriş yapmaya başlayacak. Şu an için yerel yönetimlerin Şam’a bırakılması öngörülmüyor.

Erbil’den yayın yapan Rudaw sitesinin haberindeyse, anlaşmanın şu maddeleri içerdiği öne sürüldü:

  • Suriye ordusu Türkiye sınır hattında konuşlanacak;
  • Kobani ve Menbic’de kent merkezlerine gidecek;
  • Tabka ve Rakka’daki Fırat Barajı ve Mensure’ye gidecek;
  • Deyrül Zor’daki petrol rafinerisi Suriye ordusuna teslim edilecek.

Rudaw’ın haberine göre, Suriye ordusu SDG’den pazartesi günü saat 15.00’a kadar Nusabin’in karşısındaki Kamışlı’nın da kendilerine teslim edilmesini istedi.

Bir iddia da, Rusya’nın SDG’nin talebi üzerine Fırat’ın doğusunda uçuşa yasak bölge ilan edilmesi konusunda ikna olduğu yönünde. (Duvar, Rudaw)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler